Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnica zaviedla pre väčšiu bezpečnosť pacientov identifikačné náramky

Kategória: Spravodajstvo

Identifikačné náramky a etikety na liečivá pre všetkých svojich pacientov zaviedla od tohto roku Nemocnica Zvolen.

Zvolen 26. januára (TASR) - Identifikačné náramky a etikety na liečivá pre všetkých svojich pacientov zaviedla od tohto roku Nemocnica Zvolen. Náramky a etikety majú zaistiť väčšiu bezpečnosť pacienta pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti a napomáhajú predchádzať vzniku omylu pri poskytovaní liečebných, vyšetrovacích metód a ošetrovateľských úkonov. 
      Náramky pomôžu nielen pacientom, ale aj personálu celej nemocnice, ktorý sa vďaka nim okamžite dozvie všetko potrebné o pacientovi. „Naším cieľom je čo najviac preventívne zmierniť riziká, ktoré sú spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, a tým zvýšiť bezpečnosť pacienta. Náramky pomôžu personálu predovšetkým pri zisťovaní totožnosti pacienta, hlavne v situáciách, keď sa nedá spoľahlivo overiť totožnosť pacienta pomocou slovnej identifikácie. Keďže je na náramku uvedené aj oddelenie, na ktorom je pacient hospitalizovaný, predstavujú veľkú výhodu pre pacientov so zníženým mentálnym stavom, ktorí sú často dezorientovaní,“ uviedol námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť a primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Peter Časnocha.
      Identifikácia pacientov náramkami je spoľahlivý, praktický a bezpečný spôsob. Náramky sú vyrobené zo špeciálneho plastu, sú umývateľné, ľahké, pevné, nemajú ostré hrany a používajú sa len jednorazovo. „Pacient dostane od sestry ID náramok už pri príjme na hospitalizáciu. Zdravotnícky pracovník upevňuje náramok na zápästie ruky, pričom dbá na to, aby nespôsoboval opuch alebo priškrtenie končatiny alebo nebol príliš voľný a neskĺzol z ruky,“ uviedla námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Elena Mikušová. 
      Identifikačné etikety liekov sa používajú pri uspávaní pacienta pred operačným zákrokom. „Sestra z originálnej ampulky natiahne liek do striekačky, pričom si okamžite striekačku označí predtlačenou etiketou s názvom lieku, čo zamedzuje prípadnej zámene liekov pri ich podávaní. Etikety sú už na prvý pohľad jednoducho odlíšiteľné výraznou farbou a liečivá vyžadujúce si mimoriadnu pozornosť vzhľadom k účinku lieku sú označené čiernym pruhom. Na etikete je kolónka pre dátum, hodinu a meno osoby, kto liek pripravil. Je to nevyhnutné, ak operačný zákrok trvá viac hodín a dôjde k výmene zmien počas operácie. Farebnosť etikiet vychádza z normy UK s platnosťou pre celú európsku úniu,“ vysvetlila ďalej Mikušová.  
      Nemocnica Zvolen, ktorá je členom skupiny AGEL, poskytuje lôžkovú starostlivosť pre viac ako 100.000 obyvateľov z okresov Zvolen, Krupina, Detva. Ročne ošetrí takmer 17.000 lôžkových pacientov, ambulantne ďalších viac ako 120.000 pacientov, vykoná viac ako 3500 operácií a takmer 1000 pôrodov.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.