Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnice dlhovali Sociálnej poisťovni 48,7 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Údaj je aktuálny ku koncu uplynulého roka. Sociálnej poisťovni dlhuje na neuhradenom poistnom 21 zdravotníckych zariadení.

BRATISLAVA 22. februára (SITA) - Zdravotnícke zariadenia dlhovali na konci uplynulého roka Sociálnej poisťovni (SP) 48,7 milióna eur. Oproti novembru 2012 sa objem pohľadávok voči nemocniciam znížil o 6,8 milióna eur. V medziročnom porovnaní dlhy na neuhradenom poistnom však vzrástli o 29,9 milióna eur. Vyplýva to z informácií o vývoji pohľadávok SP, ktorá bola odoslaná na rokovanie vlády. Dlhy na poistnom eviduje Sociálna poisťovňa k 31. decembru uplynulého roka u 21 nemocníc. Šesť z nich je v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ), zvyšných pätnásť je transformovaných.

Na celkovom objeme pohľadávok sa sumou 25,8 milióna eur podieľali zdravotnícke zariadenia MZ. Ich dlhy medzimesačne poklesli takmer o 7,4 milióna eur. K zníženiu objemu prispeli úhrady v celkovej výške 10,4 mil. eur v decembri 2012 za päť štátnych zdravotníckych zariadení, o čom rozhodla vláda. Nárast dlhov zaznamenala Sociálna poisťovňa len pri jednom rezortnom zdravotníckom zariadení, a to Detskej ozdravovni Kremnické Bane.
Zvyšnú čiastku takmer 22,9 milióna eur dlhujú transformované nemocnice. Pohľadávky voči nim sa od konca novembra do konca decembra 2012 zvýšili o 514,7 tisíc eur. Podiel na tomto náraste má 11 transformovaných zdravotníckych zariadení. Konkrétne Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach, NsP v Považskej Bystrici, v Dunajskej Strede, v Myjave, Ilave, Revúcej, Liptovská nemocnica s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu Liptovský Mikuláš, Mestská nemocnica Prof. MUDr. Rudolfa Korca, DrSc. Zlaté Moravce, Dolnooravská nemocnica s poliklinikou MUDr. L. N. Jégého Dolný Kubín, Všeobecná nemocnica s poliklinikou, n.o., Veľký Krtíš a Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov