Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocnice dlhovali SP ku koncu marca 55,6 mil. eur

Kategória: Spravodajstvo

Nárast pohľadávok Sociálnej poisťovne voči zdravotníckym zariadeniam sa v marci neprejavili v plnej miere. Dôvodom je posun splatnosti poistného na apríl.

BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Zdravotnícke zariadenia dlhovali ku koncu marca tohto roka Sociálnej poisťovni na odvodoch 55,6 mil. eur. Oproti predchádzajúcemu mesiacu sa dlh nemocníc zvýšil o 464,5 tis. eur. V porovnaní s koncom minulého roka vzrástli pohľadávky voči nim o 6,9 mil. eur. Sociálna poisťovňa eviduje k 31. marcu celkovo 20 zdravotníckych zariadení, ktoré jej dlhujú na neuhradenom poistnom. V pôsobnosti ministerstva zdravotníctva (MZ) je päť z nich. Zvyšných 15 je transformovaných. Vyplýva to z informácií Sociálnej poisťovne o vývoji pohľadávok voči zdravotníckym zariadeniam.

Nemocnice v pôsobnosti MZ sa na celkovom objeme dlhov podieľali sumou 31,4 mil. eur, čo predstavuje 56,5 percenta. Oproti februáru sa pohľadávky voči nim zvýšili o 418,8 tis. eur. Nárast dlhu eviduje Sociálna poisťovňa pri dvoch zdravotníckych zariadeniach, konkrétne pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou Bratislava a Národnej transfúznej službe. "Zníženie nárastu pohľadávok je spôsobené tým, že u odvádzateľov, u ktorých je poistné splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca sa splatnosť poistného za mesiac február 2013 posunula z dôvodu sviatkov na 2. apríla 2013, čo spôsobí za mesiac apríl dvojnásobný nárast výšky neuhradeného poistného," uvádza v správe Sociálna poisťovňa. Ako ďalej konštatuje, Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici uhradila na základe dohody sto tisíc eur na dlžné poistné.
Transformované zdravotnícke zariadenia dlhovali na odvodoch Sociálnej poisťovni ku koncu marca viac ako 24 mil. eur, čo predstavuje na celkových pohľadávkach 42,4-percentný podiel. Ich dlh v porovnaní s februárom stúpol o 45,7 tis. eur. Spomedzi dlžných transformovaných nemocníc zaznamenala Sociálna poisťovňa nárast pohľadávok pri štyroch z nich. A to pri Nemocnici s poliklinikou Dunajská Streda a.s., Nemocnici s poliklinikou Myjava, Nemocnici s poliklinikou Ilava, n.o. a Nemocnici s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach. Aj v prípade týchto zdravotníckych zariadení sa nárast dlhu neprejavil v plnej miere pre posun splatnosti poistného na apríl.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.