Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nemocniciam by mali pribudnúť nové povinnosti

Kategória: Spravodajstvo

Nemocnice by po novom mali nahlasovať matku, ktorá po pôrode opustí dieťa, ako i údaje o potenciálnom darcovi orgánov.

BRATISLAVA 22. decembra (SITA) - Nemocniciam budú povinné bezodkladne po tom, čo prepustia novorodenca domov, zaslať prepúšťaciu správu jeho všeobecnému lekárovi. Predpokladá to návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Prepúšťacia správa poputuje pediatrovi, ktorého uviedol zákonný zástupca dieťaťa, ak sa tak nestalo, nemocnica ju zašle všeobecnému lekárovi do obvodu, v ktorom má matka trvalý alebo prechodný pobyt.

Ústavné zdravotnícke zariadenia by zároveň mali nahlasovať orgánom sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately matku, ktorá po pôrode opustila nemocnicu bez dieťaťa. Rovnako týmto inštitúciám budú hlásiť i to, ak matka odíde s novorodencom, ale bez súhlasu zariadenia. " S výnimkou prípadov, ak nejde o ženu, ktorá písomne požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom," uvádza rezort zdravotníctva v dôvodovej správe. Nemocniciam by mala pribudnúť ešte jedna oznamovacia povinnosť, tentoraz voči národnej transplantačnej organizácií. Referovať jej budú údaje o potenciálnom darcovi orgánov. 

Ruka v ruke s povinnosťami stanovuje legislatíva i sankcie za ich nedodržanie. Ústavné zdravotnícke zariadenie môže dostať pokutu do výšky 663 eur. 

Návrh novely zákona je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní, účinnosť legislatívy sa predpokladá na apríl budúceho roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.