Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nepite alkohol z ČR, kúpený cez internet, vyzýva ministerka

Kategória: Spravodajstvo

Pre Slovákov je v súvislosti s českou metanolovou aférou najväčším nebezpečenstvom internetový nákup tvrdého alkoholu

BRATISLAVA 17. septembra (SITA) - Pre Slovákov je v súvislosti s českou metanolovou aférou najväčším nebezpečenstvom internetový nákup tvrdého alkoholu. Takéto vzorky totiž k nám pravdepodobne chodia autami a podľa ministerky zdravotníctva ich nie je možné chytiť priamo pri prevoze. Zuzana Zvolenská vyzýva ľudí, aby si neobstarávali cez internetové obchody tvrdý alkohol z Českej republiky. "V prípade, že si alkohol z Českej republiky cez internet objednali aj pred akciou, ktorá sa začala v Českej republike (prohibíciou - pozn. SITA) , prosím, aby tento alkohol odniesli príslušným policajným zložkám, kde urobíme rozbor," vyzvala Zvolenská na mimoriadnom brífingu. Následky požitia alkoholu s jedovatou kontamináciou metanolom sú totiž fatálne.

V dôsledku prešovského prípadu intoxikácie českou podomácky vyrobenou slivovicou hneď zasadol interný krízový štáb MZ SR. "V tejto chvíli nevyhodnocujeme situáciu ani ako dramatickú, ani ako kritickú," konštatovala Zvolenská. Ministerka komunikuje so svojím českým rezortným kolegom. Keďže tam je zakázaný predaj tvrdého alkoholu, ale asi nie doslova zakázaný vývoz, tak ho na problém upozornila a on prisľúbil, že sa ním budú zaoberať. Zvolenská je aj v spojení so slovenským ministrom financií, ktorý okamžite aktivizoval colné prehliadky vlakov.

Slovenskí veterinári a potravinári so svojimi 400 kontrolnými skupinami už urobili 2 600 kontrol 24 druhov alkoholu. "Dobrou správou je, že sa zatiaľ nepotvrdil ani jediný prípad intoxikácie alkoholom zakúpeným na území SR," uviedla ministerka. Aj Úrad verejného zdravotníctva urobil kontroly podnikov spoločného stravovania, kontroloval festivaly a jarmoky, všade boli výsledky negatívne.

V nemocniciach sa zatiaľ nepotvrdili žiadne ďalšie prípady otravy metanolom. Viacerí ľudia, ktorí sa cítili zle, radšej prišli do nemocnice, napokon však išlo o bežnú intoxikáciu požitím alkoholu. "Toto je správny postup," zhodnotila Zvolenská.

Zatiaľ jediné štyri prípady otravy metylalkoholom potvrdili laboratórne výsledky u ľudí zo súkromnej hostiny, ktorá sa konala v piatok v reštaurácii v Kapušanoch pri Prešove, objednávateľ priestorov bol Prešovčan. Na oslavách sa podávala aj podomácky vyrobená slivovica, ktorú si objednali cez internet z ČR, bola v plastových nádobách.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.