Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nesprávne použitá klimatizácia môže spôsobiť viacero ochorení

Kategória: Spravodajstvo

Klimatizácia môže byť v prípade nesprávneho používania či zabúdania na jej pravidelné dezinfikovanie pôvodcom viacerých ochorení.

Bratislava 22. augusta (TASR) - Klimatizácia môže byť v prípade nesprávneho používania či zabúdania na jej pravidelné dezinfikovanie pôvodcom viacerých ochorení. "V dôsledku pobytu v nesprávne klimatizovaných priestoroch sa najčastejšie stretávame s infekciami dýchacích ciest, ktoré sú spôsobené baktériami alebo vírusmi," hovorí Katarína Hrubišková, lekárka V. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.
      Sliznice dýchacích ciest totiž v chladnom a suchom prostredí strácajú svoju bariérovú obrannú schopnosť. "Chlad spôsobuje aj bolesti nervového pôvodu, ťažkosti chrbtice, suchosť slizníc, stuhnutosť svalstva či zápaly prínosových dutín a zubov. Nečistená klimatizácia sa takisto môže stať zdrojom alergénov a zhoršiť, prípadne vyvolať prejavy alergickej nádchy a astmy. Ťažkosti môžu mať aj ľudia s chladovou alergiou alebo tí, ktorí sú citliví na hluk,“ priblížila Hrubišková.
      Problémami súvisiacimi s používaním klimatizácie sú podľa jej slov ohrození najmä ľudia s chronickými ochoreniami kardiovaskulárneho alebo dýchacieho systému, ale aj pacienti s reumatologickým či nervovosvalovým ochorením. "Na ochorenie sú náchylní viac aj ľudia, ktorí majú zníženú obranyschopnosť organizmu, takisto deti s vyvíjajúcim sa imunitným systémom, pacienti po operáciách a v rekonvalescencii chorôb, fajčiari či ľudia vo vysokom veku," vysvetlila.
      Na suchý a studený priestor môže sliznica dýchacieho traktu zareagovať opuchom a vysychaním hlienovej vrstvy, ktorá ju na povrchu chráni. Sliznica sa tak stáva menej odolná voči baktériám a vírusom nachádzajúcim sa bežne vo vzduchu. "V dôsledku pobytu v nesprávne klimatizovanej miestnosti sa môžu prejaviť pocity suchosti v očiach, nose, škrabanie v hrdle, sťažené prehĺtanie, pocit tlaku v dutinách či zaľahnutie v ušiach. Ak na oslabenú sliznicu „sadne“ infekcia, pridružuje sa zvýšená teplota, kašeľ, nádcha, zahlienenie a ďalšie „chrípkové“ príznaky," zhrnula lekárka.
      Treba preto pamätať, že klimatizácia by nemala miestnosť vychladiť na viac ako šesťstupňový rozdiel oproti vonkajšiemu prostrediu. Rovnako, že by sa mala dezinfikovať raz ročne, pri celoročnej prevádzke viackrát v roku. "Po dlhšom pobyte v klimatizovanej miestnosti je vhodné nastaviť klimatizáciu na vyššiu teplotu alebo stráviť niekoľko minút v priestore, ktorý klimatizovaný nie je, aby sa človek vyhol prudkej zmene teploty," radí Hrubišková. Klimatizované priestory je vhodné aj vetrať. "Priestor by sa mal vyvetrať aspoň dvakrát denne, ľudia by mali dbať aj na pitný režim, nakoľko vzduch z klimatizácie je suchý," zhrnula.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.