Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nevidiaci v EÚ majú mať prístupnejšie tovary a služby

Kategória: Spravodajstvo

Rada Európskej únie (EÚ) 9. apríla prijala Európsky akt o prístupnosti (EAA), ktorého hlavným cieľom je zabezpečiť prístupnejšie tovary a služby pre 30 miliónov nevidiacich a slabozrakých Európanov.

Bratislava 11. apríla (TASR) - Členské štáty majú na zapracovanie väčšiny ustanovení EAA do národnej legislatívy tri roky. Európska komisia bude zároveň špecifikovať požiadavky na prístupnosť a vypracuje normy na podporu implementácie. 
      "Budeme sa snažiť vstupovať do implementačného procesu na Slovensku a pomáhať tak ľuďom so zrakovým postihnutím uplatňovať svoje zákonné práva," hovorí predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka.
      Podľa EAA majú krajiny Európskej únie povinnosť zaručiť na európskom trhu širokú paletu prístupných tovarov a služieb. Patria medzi ne počítače, smartfóny, automaty na lístky a odbavenie, routery, televízne prijímače, bankomaty a bankové služby, bezpečnostná komunikácia, elektronický obchod a televízne aplikácie. Tiež elektronické čítačky a elektronické knihy.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov