Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Nevidiaci v EÚ majú mať prístupnejšie tovary a služby

Kategória: Spravodajstvo

Rada Európskej únie (EÚ) 9. apríla prijala Európsky akt o prístupnosti (EAA), ktorého hlavným cieľom je zabezpečiť prístupnejšie tovary a služby pre 30 miliónov nevidiacich a slabozrakých Európanov.

Bratislava 11. apríla (TASR) - Členské štáty majú na zapracovanie väčšiny ustanovení EAA do národnej legislatívy tri roky. Európska komisia bude zároveň špecifikovať požiadavky na prístupnosť a vypracuje normy na podporu implementácie. 
      "Budeme sa snažiť vstupovať do implementačného procesu na Slovensku a pomáhať tak ľuďom so zrakovým postihnutím uplatňovať svoje zákonné práva," hovorí predseda Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Branislav Mamojka.
      Podľa EAA majú krajiny Európskej únie povinnosť zaručiť na európskom trhu širokú paletu prístupných tovarov a služieb. Patria medzi ne počítače, smartfóny, automaty na lístky a odbavenie, routery, televízne prijímače, bankomaty a bankové služby, bezpečnostná komunikácia, elektronický obchod a televízne aplikácie. Tiež elektronické čítačky a elektronické knihy.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.