Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Niektoré správy o úplatkoch sú bez dôkazov, tvrdí LOZ

Kategória: Spravodajstvo

Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Petra Visolajského uvedené tvrdenia nemajú založené na overených faktoch, ba dokonca, informácie bez overenia pravdivosti získavajú od osôb, ktoré sú povinné tieto skutočnosti oznámiť orgánom činným v trestnom konaní.

BRATISLAVA 19. augusta (SITA) - Mnohé verejne činné médiá, ale aj organizácie zverejňujú správy bez riadneho podkladu, ktoré vyvolávajú presvedčenie verejnosti o tom, že bez úplatkov pacient nedostane potrebnú zdravotnú starostlivosť. Vyhlásil to predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský v reakcii na zverejnené informácie v niektorých médiách po odštartovaní protikorupčnej kampane, ktorú združenie začalo v pondelok. Ako ďalej povedal Visolajský, uvedené tvrdenia nemajú založené na overených faktoch, ba dokonca, informácie bez overenia pravdivosti získavajú od osôb, ktoré sú povinné tieto skutočnosti oznámiť orgánom činným v trestnom konaní a vôbec tak neučinili.

"Nepovažujeme túto situáciu za dobrú, pretože tým dochádza k tlaku na pacientov, aby v obave o svoje zdravie úplatky ponúkali a dávali. Cieľom kampane je práve budovať v pacientoch presvedčenie, že aj bez poskytnutia úplatku dostanú potrebnú zdravotnú starostlivosť a že dávať úplatky, nie je normálne ani žiaduce, rovnako ako nie je normálne a žiaduce ich brať a žiadať," uviedol. Podľa Visolajského cieľom kampane nie je označiť všetkých, ktorí nebudú nosiť odznaky za úplatných, ale presvedčiť lekárov, ktorí úplatky neberú, aby tento postoj aj verejne deklarovali. "Nie kvôli sebe, ale kvôli svojim pacientom a zmene presvedčenia verejnosti, ktorá je masírovaná postojom, že bez úplatku to nejde. Ak presvedčíme pacientov v tejto základnej téme, nebudú potrebné ani verejne deklarované postoje," dodal.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.