Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

NIHO: Niektoré inovatívne lieky na rakovinu prsníka by sa mohli kategorizovať

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: TASR

Bratislava 11. januára (TASR) - Niektoré inovatívne liečivá na rakovinu prsníka, tzv. cikliby, by sa mohli dostať do zoznamu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia. Predpokladá to Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO). Upozorňuje, že aj liečba rakoviny prsníka musí spĺňať zákonné kritériá. V súčasnosti sa cikliby preplácajú vo výnimkovom režime.

"Je dôležité, aby sa slovenskí pacienti s rakovinou prsníka dostali k liečbe bez toho, aby prostredníctvom svojho lekára museli žiadať zdravotnú poisťovňu o výnimku," skonštatoval riaditeľ inštitútu Michal Staňák.
 Poukázal, že tomu však predchádza hodnotiaci proces založený na klinických dátach, štatistikách a faktoch. Upozornil, že v prípade hodnotenia prvého z ciklibov žiadateľ nezapracoval najnovšie klinické dáta. NIHO preto podľa neho nemohol pokračovať v hodnotení a liečivo dostalo záporné odporúčanie v troch zo štyroch indikácií.
Staňák informoval, že žiadateľ o hradenie druhého ciklibu už najnovšie dáta do žiadosti zapracoval. "Vďaka nevýznamným rozdielom medzi všetkými tromi ciklibmi, ktoré sú v súčasnosti na slovenskom trhu vo výnimkovom režime, NIHO predpokladá, že sa ministerstvu zdravotníctva podarí so žiadateľmi, ktorí najnovšie klinické dáta zapracujú, dohodnúť o ich zaradení do štandardnej úhrady za podmienok, ktoré spĺňajú zákonom stanovené kritérium hodnoty za peniaze," dodal.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.