Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

NSK chce, aby kompetencie krajov zostali zachované

Kategória: Spravodajstvo

Podľa krajského lekára Ľubomíra Ševčíka táto kompetencia umožňuje samosprávnym krajom efektívnejšie a kvalitnejšie riadiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti

 

 

 

NITRA 14. novembra (SITA) - Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce, aby kompetencia vydávať povolenie na prevádzkovanie všeobecných nemocníc zostala župám. Po novom by totiž mala prejsť na ministerstvo zdravotníctva. Navrhovaná zmena legislatívy už dostala súhlas od vládneho kabinetu, ktorý ju odobril na svojom prvom novembrovom rokovaní. Takáto úprava v zákone by rezort zdravotníctva oprávňovala vykonávať dozor nad zdravotníckymi zariadeniami. Snaha ministerstva narazila na odpor samosprávnych krajov.

Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Ľubomír Ševčík poukázal na to, že ešte v rámci pripomienkového konania zaslal ministerstvu list, v ktorom zdôvodňoval, prečo by kompetencia mala zostať župám. "Samosprávnym krajom umožňuje efektívnejšie a kvalitnejšie riadiť a koordinovať poskytovanie zdravotnej starostlivosti, čím sa v konečnom dôsledku zvyšuje aj kvalita poskytovaných služieb v rámci zabezpečenia zdravia obyvateľstva," uviedol Ševčík. Ako ďalej zdôraznil, na túto kompetenciu nadväzuje aj mnoho iných právnych predpisov, ktoré by si pri zmene zákona vyžiadali takisto úpravu.

Zároveň ministerstvu navrhol prevziať kompetenciu vydávať povolenie na prevádzkovanie u tých nemocníc, ktorých zriaďovateľom je ministerstvo – fakultné, univerzitné a špecializované nemocnice. Nitriansky samosprávny kraj prevádzkuje nemocnice v Leviciach a v Topoľčanoch. Zbaviť sa ich nechystá, ani ak vstúpi do platnosti nová právna úprava. "Nitriansky samosprávny kraj bude akceptovať zmenu legislatívy v takom znení, ako bude uverejnená v zbierke zákonov. Podľa platnej legislatívy bude vydávať povolenia a bude aj zriaďovateľom nemocníc," skonštatoval Ševčík.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.