Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O bezpečnosti liekov by mali ľudia vedieť viac

Kategória: Spravodajstvo

Novela zákona o liekoch určuje Štátnemu ústavu na kontrolu liečiv vytvoriť liekový portál. Ústav zatiaľ nevie vyčísliť, koľko to bude stáť.

BRATISLAVA 16. júla (SITA) - Zdravotnícki pracovníci i laici by mali mať väčší prehľad o nežiaducich účinkoch liekov. Umožní im to liekový portál, ktorý má na základe navrhovanej novely zákona o liekoch zriadiť Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). O novele bude rozhodovať parlament. Ako uviedla Valéria Pernišová z referátu pre styk s verejnosťou ŠÚKL, výšku finančných prostriedkov, ktoré sú pre portál potrebné, ústav momentálne nevie vyčísliť.

Stránka portálu aj v súčasnosti poskytuje pre návštevníkov informácie o liekoch, ktoré sú registrované na Slovensku. V budúcnosti sa však rozšíria o podrobnejšie údaje, ako sú lieky sledované z hľadiska ich bezpečnosti. Zlepšiť sa má najmä informovanosť o rizikách liečby. Ako sa konštatuje v doložke vybraných vplyvov k zákonu o liekoch, rozšíria sa informácie o podozreniach výskytu nežiaducich účinkov, o rizikách a prínosoch a o kontraindikáciách humánnych liekov.

Portál v súčasnosti zverejňuje charakteristické vlastnosti, ako aj príbalové letáky liekov. "Pre novoregistrované lieky sa postupne zverejňujú aj verejné hodnotiace správy. V budúcnosti budú spolu s týmto dokumentmi zverejňované aj súhrny plánov riadenia rizík," povedala Pernišová. Pribudnúť má aj internetový formulár pre priame hlásenie, bez potreby odosielať ho emailom.

Liekový portál bude prepojený na európsky portál o liekoch, ktorý je zriadený Európskou liekovou agentúrou.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.