Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O jednej poisťovni rozhodne vláda až po HSR

Kategória: Spravodajstvo

Ministerstvo zdravotníctva chce najprv prediskutovať projekt jednej poisťovne s hospodárskou a sociálnou radou a až potom ho predloží na rokovanie vlády. Podľa ministerstva termíny ohrozené nie sú.

BRATISLAVA 24. októbra (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) chce najprv prediskutovať projekt jednej zdravotnej poisťovne s Hospodárskou a sociálnou radou (HSR) a až potom ho predloží na rokovanie vlády. Kabinet mal na základe harmonogramu, ktorý vypracoval rezort zdravotníctva rozhodovať o projekte už minulý týždeň. Napriek tomuto sklzu ministerstvo tvrdí, že termíny zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia ohrozené nie sú. "Je to vážna spoločenská zmena a nepôjdeme do žiadnych skratkovitých konaní. Všetko riadne a oddiskutované," uviedla ešte minulý týždeň ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Ako spresnila hovorkyňa rezortu Zuzana Čižmáriková, na rokovanie kabinetu sa projekt dostane po 30. októbri, teda po termíne zasadnutia HSR.

Ak vláda rozhodne, že sa Slovensko zaradí medzi krajiny s jednou zdravotnou poisťovňou, najbližšou úlohou pre ministerku bude založenie Spoločnosti pre unitarizáciu, ktorá má zastupovať štát v celom procese zmien v zdravotnom poistení. Ministerstvo ju podľa harmonogramu plánuje vytvoriť do konca novembra tohto roka. Do tohto istého termínu zároveň chce začať verejné obstarávanie na služby právneho a ekonomického poradenstva. Budúci rok už bude pre ministerstvo o čosi náročnejší. Rezort čaká vypracovanie transformačného zákona a jeho následné presadenie v parlamente, ako aj rokovanie s akcionármi súkromných zdravotných poisťovní, ktorí už dlhšiu dobu avizujú, že z trhu zdravotného poistenia odísť nechcú. Ak by sa ministerstvu zdravotníctva podarilo vlastníkov presvedčiť, aby poisťovne predali štátu, podľa harmonogramu jedna zdravotná poisťovňa na Slovensku bude fungovať od januára 2014. Ak k dohode nepríde a štát pristúpi k vyvlastneniu poisťovní, dátum vytvorenie unitárneho systému sa posunie na júl 2014.

Harmonogram rezortu zdravotníctva označilo v pripomienkach k projektu za značne optimistický ministerstvo spravodlivosti (MS). To upozorňuje, že "okrem popísaných rizík procesu vyvlastnenia existujú viaceré riziká neuskutočniteľnosti navrhovaného postupu spočívajúce v normách medzinárodného práva, súkromného, prípadne insolvenčného práva či práva obchodných spoločností, ktoré sa javí ako potrebné vziať do úvahy," konštatuje MS.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.