Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O platbách rokujú aj veľké nemocnice

Kategória: Spravodajstvo

Zdravotná poisťovňa Union tvrdí, že nemocniciam dala takú ponuku, že nevidí dôvod, aby sa s nimi v krátkom čase nedohodla.

BRATISLAVA 18. decembra (SITA) - Po tom, čo sa zdravotné poisťovne uplynulý týždeň dohodli s regionálnymi zdravotníckymi zariadeniami na vyšších platbách, aktuálne sú v rokovaniach aj so štátnymi nemocnicami. Zdravotná poisťovňa Union rokuje s fakultnými a univerzitnými nemocniciam, ktorým končia zmluvy 31. decembra 2013, o podmienkach spolupráce na nadchádzajúce obdobie. S niektorými sa už medzičasom dohodla.

"V čom sa nemocnice najčastejšie zhodujú, je požiadavka na zvýšenie platieb z dôvodu rastúcich nákladov," uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová. Ako konštatovala, nemocniciam ponúkli spomedzi zdravotných poisťovní aktuálne najlepšie cenové podmienky a ponúkajú im aj osobitné preplatenie špeciálneho zdravotníckeho materiálu vo výške reálnych nákladov bez obmedzení. Union po ponukách, ktoré dala zdravotníckym zariadeniam, nevidí dôvod, prečo by sa s nimi nemala v krátkom čase dohodnúť. 

So štátnymi nemocnicami rokuje aj Dôvera, hoci zmluvy s nimi má platné aj po prvom januári budúceho roka. Ako uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan, rokujú s nimi v obdobných intenciách ako s regionálnymi nemocnicami. V ústavnej pohotovostnej službe ponúknu rovnaké navýšenie do výšky 10 percent, v lôžkovej časti to bude individuálne. "Je to prirodzené, zdravotná poisťovňa je na jednej strane, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti je na druhej strane a jeho primárnou snahou je získať čo najväčší balík zdrojov, tak aj tie fakultné nemocnice rokujú a rokujú takmer všetky," povedal Kultan. 

Všeobecná zdravotná poisťovňa s veľkými nemocnicami aktuálne nerokuje. Ako uviedol jej generálny riaditeľ Marcel Forai, podmienky s nimi majú dohodnuté do konca marca budúceho roka. "Jediné, na čom sme sa dohodli s veľkými a malými nemocnicami, je, že ujednocujeme všeobecné zmluvné podmienky," podotkol Forai.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.