Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

O súkromné pripoistenie nie je záujem

Kategória: Spravodajstvo

Podľa analýzy Health Policy Institute (HPI) bolo v minulom roku uzatvorených len približne 51 tisíc zmlúv so súkromným poistením, ktoré pokrývajú nadštandardné služby, preventívne programy či zjednodušený prístup k ambulantnej starostlivosti.

BRATISLAVA 13. novembra (SITA) - Na Slovensku využíva možnosť súkromného pripoistenia len malé percento ľudí, pričom spomedzi krajín OECD je u nás trh s týmto typom poistenia najmenej rozvinutý. Podľa analýzy Health Policy Institute (HPI), uverejnenej na ich webstránke, bolo v minulom roku uzatvorených len približne 51 tisíc zmlúv so súkromným poistením. To pokrýva nadštandardné služby, preventívne programy či zjednodušený prístup k ambulantnej starostlivosti a dopĺňa tak verejné zdravotné poistenie. Celková hodnota týchto zmlúv bola vo výške 2,3 milióna eur.

Príčinou nezáujmu o súkromné poistenie je podľa junior analytika HPI Petra Balíka skutočnosť, že na Slovensku nie je zadefinovaný základný balík zdravotných služieb a fakt, že všetky ošetrenia sú hradené zdravotnými poisťovňami. Slovákov neláka ani príplatok napríklad za nadštandardné izby, nakoľko tie v konečnom dôsledku nespĺňajú kritérium nadštandardu. Brzdiť trh súkromného poistenia majú aj priame hotovostné platby, ktoré umožňujú pacientom platiť za určité služby priamo v ambulanciách. "V prípade, že si pacienti musia doplatiť za služby v zdravotníctve, vyberú si radšej konkrétneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorého poznajú, ako možnosť mesačných príplatkov za súkromné pripoistenie, ktoré by im nemuselo zabezpečiť voľný výber poskytovateľa," konštatuje Balík.

Súkromné zdravotné poistenie ponúkajú v súčasnosti na Slovensku tri komerčné poisťovne. Balík neočakáva, že sa trh s týmto druhom poistenia bude u nás rozrastať. Príčinou majú byť nedostatky zdravotného systému, ako spomínaná neexistencia základného balíka zdravotnej starostlivosti. "Ak by sa však oddelili nadštandardné služby od základných služieb zdravotnej starostlivosti, osobitné príplatky za súkromné pripoistenie by bolo možné úspešne aplikovať do systému," uviedol Balík. Ako však pokračoval, zmenu nemožno očakávať ani vzhľadom na vládnucu politickú stranu Smer-SD, ktorá je zástancom toho, aby sa široké spektrum výkonov hradilo prostredníctvom verejného zdravotného poistenia.

V roku 2010 išlo do zdravotníctva takmer 4,7 mld. eur z čoho na 73 percentách sa podieľalo zdravotné poistenie, tromi percentami ministerstvo zdravotníctva a 24 percentami súkromné zdroje. Väčšina súkromných zdrojov, až 99,8 %, sa do systému dostala cez priame platby a 0,2 % zo súkromného poistenia.

Projekt HPI realizoval počas tohto roka pre univerzitu London School of Economics v rámci medzinárodného výskumu, ktorého cieľom je porovnať postavenie súkromného pripoistenia v zdravotných systémoch Európy

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov