Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Od apríla budú mať pacienti k dispozícii 5 496 liekov

Kategória: Spravodajstvo

Bez doplatku bude 2 098 liekov, čo predstavuje 38 % z celkového počtu.

BRATISLAVA 25. marca (SITA) - Od apríla tohto roku budú mať slovenskí pacienti k dispozícii 5 496 liekov. Celkový počet liekov sa v porovnaní s aktuálne platnou kategorizáciou zníži o 19. Z 5 496 liekov bude pritom bez doplatku 2 098, čo predstavuje 38 %. Aktuálne je bez doplatku 33 % liekov. Bez doplatku pacienta alebo s doplatkom do jedného eura bude od 1. apríla 55 % z celkového počtu liekov, teraz je to 52,4 %. Vyplýva to z informácií zverejnených Ministerstvom zdravotníctva SR.

Rezort pritom konštatuje, že do zoznamu kategorizovaných liekov zaradil k aprílu 2012 lieky s rôznorodými indikačnými a terapeutickými účinkami, ktoré obsahujú nové molekuly liečiv, prípadne nové kombinácie liečiv. "Prakticky na každé ochorenie existuje viacero druhov liekov. Lekár má možnosť z počtu plne hradených liekov predpísať pacientovi liek bez doplatku alebo s minimálnym doplatkom," dopĺňa ministerstvo.

Doplatok do jedného eura budeme od apríla aktuálneho roka platiť pri 904 liekoch a od jedného eura do dvoch eur pri 682 liekoch. Od dvoch eur do tri a pol eura si doplatíme pri 603 medikamentoch a od tri a pol eura do päť eur pri 316 liekoch. Doplatok vyšší ako päť eur bude podľa zverejnených údajov pri 893 liekoch, uvedený doplatok tak zaplatíme za 16 % zo všetkých liekov v kategorizácii.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.