Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Od apríla sa do ambulancií vracajú výmenné lístky

Kategória: Spravodajstvo

Pacienti budú musieť pred návštevou lekára špecialistu, zájsť najprv k svojmu všeobecnému lekárovi pre odporúčanie.

BRATISLAVA 29. marca (SITA) - Presne po dvoch rokoch sa do ambulancií vracajú výmenné lístky. Pacienti sa bez nich od prvého apríla na vyšetrenie k lekárovi špecialistovi nedostanú. Pred návštevou špecializovanej ambulancie tak budú musieť zavítať najprv k svojmu všeobecnému lekárovi pre odporúčanie.

Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár nateraz nevie zhodnotiť, či opätovné zavedenie výmenných lístkov bude prínosom. Pripúšťa, že pacient by mal byť manažovaný svojim obvodným lekárom, obáva sa však prílišnej záťaže ako na ľudí, tak aj na samotných obvodných lekárov. "Treba vedieť odhadnúť, nakoľko budú zaťažení všeobecní lekári, pretože to nie je otázka vypísania lístku na vyšetrenie, to je otázka kompletného vyšetrenia všeobecným lekárom predtým, ako pacienta doporučí k špecialistovi," uviedol Kollár. Ako pokračoval, keď pacient príde k svojmu lekárovi, ten by mu nemal len vypísať výmenný lístok, ale mal by ho vyšetriť a až na základe vyšetrenia zvážiť, či potrebuje špecialistu. Kollár upozorňuje, že ak všeobecný lekár odporučí pacienta k špecialistovi, mal by mu určiť aj rozsah vyšetrenia, ktoré od neho požaduje. "V mnohých prípadoch ten všeobecný lekár asi nebude schopný určiť dopredu rozsah. Rozsah by mal určiť špecialista," skonštatoval prezident SLK.

Povinnosť výmenných lístkov sa nebude vzťahovať len na návštevu psychiatra, kožného a zubného lekára, gynekológa a očného lekára, ak si pacient príde dať predpísať okuliare. Odporúčanie všeobecného lekára smerom k špecialistovi sa nebude vyžadovať ani do 24 hodín od vzniku úrazu či náhleho zhoršenia zdravotného stavu. Tento limit pre akútne stavy kritizovala Asociácia lekárov Slovenska (ASL) i SLK. Obe svorne tvrdia, že akútne vyšetrenie by nemalo byť limitované. ASL to zdôvodňuje napríklad úrazmi, u ktorých sa príznaky prejavia až po viac ako jednom dni, preto označila za nezmyselné, aby v takýchto prípadoch pacient vysedával u všeobecného lekára.

Opätovné zavedenie výmenných lístkov navrhli a presadili poslanci za stranu Smer-SD. Toto opatrenie má podľa nich zvýšiť kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti a zamedziť duplicitným vyšetreniam, ako i kontraindikáciám pri užívaní liekov. SLK si podľa Kollára chce počkať, čo opätovné zavedenie výmenných lístkov prinesie. "Ťažko povedať, či je to správne, alebo to nie je správne. Vývoj ukáže, ako sa pripravil tento zákon, či je dostačujúci, či nám prinesie úžitok, alebo nám úžitok neprinesie," povedal Kollár.

Opätovné zavádzanie výmenných lístkov sa však nepáčilo opozícii, ktorá ho označila za šikanovanie pacientov. Podľa exministra zdravotníctva a súčasného poslanca NR SR za KDH Ivana Uhliarika zmena je krokom späť a povedie k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Práve za jeho ministrovania sa výmenné lístky zrušili. Ich opätovné zavedenie je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov