Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Odborníci vyzývajú na posilnenie úradov VZ

Kategória: Spravodajstvo

Návrh racionalizácie predpokladá, že na Slovensku by sa malo v budúcom roku zrušiť na úradoch verejného zdravotníctva 49 pracovných miest.

BRATISLAVA 18. novembra (SITA) - Epidemiológovia vyzývajú krajiny Európskej únie na posilnenie štruktúr verejného zdravotníctva. Dovolávajú sa kvalitných inštitúcií obsadených skúsenými odborníkmi, a to nielen epidemiológmi, ale aj špecialistami z iných odborov, ktoré riešia epidémie, zavlečenie exotických nákaz či iné mimoriadne situácie vo výskyte prenosných ochorení.

Ako konštatovala vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Avdičová, na Slovensku je v súčasnosti veľmi dobrá sieť inštitúcií, ktorú tvorí 36 regionálnych úradov, pričom na každom z nich je zriadené oddelenie epidemiológie. "Bolo by neprezieravé a nevhodné túto pripravenú a dlhé roky budovanú sieť verejného zdravotníctva práve v čase, keď Európa vyzýva k jej posilneniu, oslabiť. Treba si navyše uvedomiť, že SR je osadená v centre Európy, teda v priestore, na ktorom momentálne prebieha veľká migrácia obyvateľstva," skonštatovala Avdičová. 

Ako uviedla Avdičová, podľa európskych odborníkov je potrebné, aby sa krajiny na mimoriadne situácie pripravili práve v čase priaznivej epidemiologickej situácie. V opačnom prípade nebudú zvládať veľké epidémie prenosných chorôb. Výzvu považujú za o to naliehavejšiu, že pre súčasnosť je charakteristická veľká migrácia ľudí z rôznych krajín, s ktorými prichádza aj riziko zavlečenia chorôb. 

Ministerstvo zdravotníctva už pre budúci rok avizovalo, že bude pravdepodobne centralizovať obslužné činnosti úradov verejného zdravotníctva. Navrhovaná racionalizácia predpokladá zrušenie 49 pracovných miest, úsporu vyčíslili na pol milióna eur ročne. Podľa rezortu sa opatrenia nedotknú odborných činností úradov. Proti racionalizácii sa už ohradil Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). Pripomína, že za posledných osem rokov boli počty zamestnancov RÚVZ skresané o tisícku, pričom agenda úradov, najmä po vstupe Slovenska do Európskej únie, narástla. Racionalizácia je súčasťou reformy štátnej správy ESO. Tá okrem iného predpokladá, že RÚVZ by sa mohli stať súčasťou integrovaných úradov a nespadali by tak pod rezort zdravotníctva, ale pod ministerstvo vnútra.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.