Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Odborové združenie sestier žiada poslancov o pomoc

Kategória: Spravodajstvo

Odborové združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) otvoreným listom prosí o pomoc poslancov parlamentu i odborových partnerov pri riešení problémov s platmi sestier.

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Odborové združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) otvoreným listom prosí o pomoc poslancov parlamentu i odborových partnerov pri riešení problémov s platmi sestier. "Apelujem na Váš zmysel pre spravodlivosť a zdravý rozum. Situácia medzi sestrami je absolútne vyhrotená a ďalej neudržateľná. Je to časovaná bomba a ak nebudeme aj za Vašej podpory vedieť tento marazmus zastaviť, nemôžeme ďalej garantovať sociálny zmier," uvádza v liste predseda OZSaPA Viliam Záborský. Sestry podľa jeho slov momentálne bojujú za zachovanie práva a zákonnosti, keďže zákon o minimálnych mzdových nárokoch, ktorý im od 1. apríla garantuje výšku platov, viacerí zamestnávatelia protiprávne obchádzajú.

"Zo sestier urobili viacerí zamestnávatelia bez reálnej legislatívnej opory asistentky, administratívne pracovníčky, upratovačky a mnohé iné, narýchlo a nezmyselne vykonštruované pozície, a to všetko len s jediným zámerom: vyhnúť sa pre nedostatok finančných zdrojov plneniu zákona. Napriek tomu, že zmena štruktúry personálnych normatívov a pracovných pozícií, nesúvisiacich so vzdelaním a kompetenciami sestier, je nelegálna, neetická a protiprávna, sestry vo svojom pracovnom čase naďalej vykonávajú stopercentný úväzok sestry, hoci na základe zmluvy sú mzdovo hodnotené ako sestry len na 15 alebo 25 percent," vysvetľuje Záborský. Zdôrazňuje, že všetko sa deje s vedomím ústavných činiteľov, nečinnosťou ministerstiev zdravotníctva a práce či absolútnou nefunkčnosťou oslovených inšpektorátov práce, ako aj ďalších inštitúcií, ktoré by mohli daný stav zvrátiť a nastoliť zákonnosť.

"Považujeme to za absolútne neprijateľné a zároveň za veľmi nebezpečný precedens pre celú spoločnosť. Ak sa nepodarí túto lavínu neprávosti a praktiky novodobého otroctva zastaviť teraz v zárodku, nedá sa vylúčiť, že o rok či dva povie niekto učiteľovi, že ak sedí na porade, nie je pedagógom, ale len nejakým zapisovateľom s príslušným ohodnotením. Policajt spisujúci výpoveď bude len sekretár. Hasič, čo dopĺňa materiál do vozidla, bude iba zásobovač. Lekár, ktorý obdobne ako sestra vedie zdravotnú dokumentáciu, bude tiež čiastočne administratívnym pracovníkom. Nik nebude vykonávať svoje povolanie na plný úväzok, a tomu bude zodpovedať i mzda," pripomína predseda sesterských odborov.

Po posledných rokovaniach a urgenciách za opätovné prijatie ministerkou zdravotníctva zo strany Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) a márneho apelu na razantné riešenie tohto problému, keďže k náprave nedošlo ani po troch mesiacoch, sa preto Záborský obracia v mene sestier a pôrodných asistentiek na poslancov. "Prosím a žiadam Vás ako poslankyňu/poslanca NR SR, priamo voleného zástupcu každého občana SR, ktorý háji jeho občianske, sociálne i pracovné práva či mzdové podmienky. V neposlednom rade bojujete aj za dôstojnosť každého človeka, preto veríme, že nás nenecháte v našom boji osamotených. Veríme, že na základe našej výzvy a prosby vyšlete smerom k vláde a do svojich radov, ako aj k celej spoločnosti jasný signál podpory a návrhy na riešenie patovej situácie, v ktorej sa za posledné mesiace ocitlo vyše 46-tisíc sestier a pôrodných asistentiek," konštatuje v liste. Zároveň sa s rovnakou prosbou o pomoc obracia aj na medzinárodné inštitúcie v Európe, aby vedeli o stave, v akom sa nachádzajú sestry a pôrodné asistentky na Slovensku.

Chýbajúce peniaze na vyššie platy zdravotníkov ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská plánuje prekryť rozpustením rezervy zo štátneho rozpočtu vo výške 50 mil. eur. Peniaze dorazia prostredníctvom vyšších platieb za poistencov štátu zdravotným poisťovniam a následne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku. Ďalšie peniaze na platy sestier a lekárov do konca roka podľa Zvolenskej zabezpečia systémové opatrenia. Približne 30 mil. eur ročne má Všeobecnej zdravotnej poisťovni zabezpečiť nový systém prerozdeľovania poistného aj na základe parametru chorobnosti. Ďalších zhruba 30 mil. eur by mohla VšZP rozpustiť v systéme vďaka menej prísnemu definovaniu pravidiel preukazovania platobnej schopnosti. Oba návrhy rieši novela, ktorú do parlamentu predložil predseda zdravotníckeho výboru Richard Raši (Smer-SD), reálne peniaze v systéme očakáva Zvolenská v októbri až novembri. Celkovo na zákonom priznané mzdy sestier a lekárov do konca roka bude potrebných približne o 107 mil. eur viac, ako pokrýva terajší systém, pre rok 2013 to bude odhadom 175 mil. eur.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.