Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Odvod za poistencov štátu má byť 4,25 %

Kategória: Spravodajstvo

Percento platby za poistencov štátu sa oproti aktuálnemu stavu znižuje, vo finančnom vyjadrení však bude platba vyššia.

 

 

 

BRATISLAVA 10. októbra (SITA) - Platby za poistencov štátu, a teda za dôchodcov, deti a nezamestnaných, by podľa návrhu štátneho rozpočtu mali v budúcom roku klesnúť z aktuálnych 4,32 % na 4,25 %. Napriek nižšiemu percentu bude štát vo finančnom vyjadrení hradiť za poistenca mesačne viac, a to 33,44 eur, kým v súčasnosti je to 31,54 eura. Medziročne tak štát zaplatí viac o 45,8 mil. eur. Predbežný prvý návrh rozpočtu pritom počítal so štyrmi percentami. "Celkom spokojní nebudeme nikdy, ale ja považujem všetko nad 4 % za úspech," uviedla po rokovaní vlády ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

Podľa ministerky, navrhovaných 4,25 % pri prepočte na hlavu poistenca štátu znamená navýšenie o takmer 9 %, čo oproti schválenému rozpočtu z minulého roku považuje za posun, ktorý je akceptovateľný. Budúci rok bude podľa ministerky stabilizačný. "Rok 2013 potrebujeme na to, aby sme tie nezodpovedné kroky, ktoré neboli finančne kryté, postupne stabilizovali. Základom je, aby nám naozaj hlavne nezanikali nemocnice, aby naši pacienti mali kam chodiť a počas budúceho roka a roku 2014 sa pokúsime ich stabilizovať tak, aby boli normálne ekonomicky schopnými subjektmi," povedala Zvolenská.

Odvod za poistencov štátu sa zvyšoval naposledy v júli tohto roka, a to zo 4 na 4,32 %. Na tejto úrovni zotrvá do konca roka. Vyššie platby za poistencov štátu zdravotným poisťovniam umožnilo rozpustenie 50-miliónovej rezervy, a to na základe novely zákona o zdravotnom poistení Richarda Rašiho (Smer-SD). Tieto zdroje mali pokryť chýbajúce financie na zvýšené platy lekárov a sestier.

V roku 2011 bola platba štátu za svojich poistencov 4,32 % a rok predtým 4,78 %. Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v minulom roku 32,16 eura, v prvom polroku tohto roku 30,76 eura a aktuálne je to 31,5 eur.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

 

 

 


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov