Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Operačný laser CATALYS už aj na Slovensku

Kategória: Spravodajstvo

V Bratislave minulý týždeň predstavili a spustili prevádzku najmodernejšieho femtosekundového lasera na operáciu sivého zákalu na Slovensku, Catalys, americkej spoločnosti Abbott Medical Optics.

Bratislava 25. mája (TASR-OTS) - V Bratislave minulý týždeň predstavili a spustili prevádzku najmodernejšieho femtosekundového lasera na operáciu sivého zákalu na Slovensku, Catalys, americkej spoločnosti Abbott Medical Optics.
      Vďaka prelomovej a unikátnej technológii je možné pomocou tohto lasera vykonať operáciu sivého zákalu, ale taktiež aj odstrániť astigmatizmus, či vykonať iné zákroky.
      Prim. MUDr. František Veselý uvádza, že prístroj Catalys je jediným femtosekundovým laserom na svete, ktorý bol vyvíjaný priamo na operáciu sivého zákalu. Je vybavený špeciálnym OCT zobrazovacím zariadením, ktoré umožňuje chirurgovi kontrolovať všetky krehké a citlivé štruktúry vnútri oka, čo samozrejme zvyšuje bezpečnosť a presnosť zákroku v porovnaní s klasickým zákrokom.
      Prví pacienti na Slovensku podstúpili zákrok týmto laserom v Bratislave. "Pri operácii sivého zákalu laser vykoná až 65 % zákroku, vykoná presné a precízne rezy na rohovke, či rozdelí šošovku na mnoho malých častí, ktoré sa ľahšie a šetrnejšie z oka odstránia. Tento krok je možné vykonať aj ultrazvukom, avšak použitie lasera je výrazne šetrnejšie, bezpečnejšie a rýchlejšie," dodáva prim. Veselý.
      Použitie tohto lasera uľahčuje aj zákrok na odstránenie dioptrických okuliarov na či už čítanie, alebo do diaľky, ktoré trápia väčšinu populácie po 45. roku života.
      Špičková technológia zabezpečuje vyššiu šetrnosť a bezpečnosť zákroku vďaka nastaviteľnej energii laserových pulzov. Čiže chirurg si môže nastaviť energiu laserového lúča individuálne podľa potrieb a náročnosti zákroku. Tým sa použije len taká energia, aká je potrebná.  V spolupráci s dokonalou optikou je zákrok dokonale presný a bezpečný.
      Femtosekundový laser slúžiaci na operáciu sivého zákalu sa na Slovensku nachádza v bratislavskej očnej klinike VESELY, Očná Klinika.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.