Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Otázka zdrojov na budú rok je predčasná, tvrdia ZP

Kategória: Spravodajstvo

Zdroje na navyšovanie platov lekárov, ktoré v stredu odobrila vláda malé a stredné nemocnice momentálne nemajú. Obrátiť sa plánujú preto na zdravotné poisťovne.

Správa "ZDRAVOTNÍCTVO: Otázka zdrojov na budú rok je predčasná, tvrdia ZP" bola rozšírená o vyjadrenie hovorkyne Union zdravotnej poisťovne Judity Smatanovej v 3 odseku.

BRATISLAVA 26. apríla (SITA) - Malé a stredné nemocnice už avizovali, že momentálne financie na navýšenie platov lekárov nemajú, osloviť preto plánujú zdravotné poisťovne (ZP). Tie však otázku zdrojov na budúci rok považujú nateraz za predčasnú. Podľa PR špecialistky Dôvery Moniky Šimunovej zdroje budú závisieť nielen od štátneho rozpočtu, legislatívy, hospodárskeho rastu ale aj od efektívnosti na strane poskytovateľov. "Viac o disponibilných zdrojoch na rok 2014 budeme vedieť koncom tohto roka," uviedla Šimunová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podľa jej hovorkyne Petry Balážovej bude postupovať v zmysle platnej legislatívy. "Predpokladáme, že na tento proces bude mať vplyv viacero faktorov, ako napríklad podiel počtu poistencov zdravotnej poisťovne, preto sú v tejto chvíli akékoľvek prepočty predčasné," skonštatovala Balážová s tým, že plánované zvýšenie platov lekárov nebude mať vplyv na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Zdravotná poisťovňa Union si však myslí, že navyšovanie miezd lekárov sa zdravotnej starostlivosť dotkne. "Vzhľadom na skutočnosť, že objem finančných prostriedkov v zdravotnom poistení je konečný, v prípade, ak budeme musieť v jednej oblasti zdravotnej starostlivosti zdroje navýšiť, v inej oblasti budeme musieť zdroje ubrať," uviedla hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

Tretiu etapu navyšovania platov lekárov, ktorá je rozdelená na roky 2014 a 2015 odobrila v stredu vláda, keď schválila návrh novely zákona o zdravotnom poistení. Zvýšené platy lekárov si v budúcom roku vyžiadajú 19,3 milióna eur. Rok na to táto suma vzrastie na viac ako 36,6 mil. eur. Náklady na zvýšené mzdy majú znášať zdravotné poisťovne a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti. Štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Viliam Čislák po rokovaní vlády informoval, že zdroje na vyššie platy lekárov si budú musieť nájsť zdravotnícke zariadenia samy, avšak bez toho, aby ohrozili, či obmedzili poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Vláda podľa neho financie na vyššie mzdy lekárov nemá.

Navyšovanie platov garantovalo lekárom memorandum, ktoré LOZ a vláda podpísali ešte v roku 2011. Prvé dve etapy boli uskutočnené v roku 2012. Lekári si vyššie platy vydobyli nátlakovou akciou organizovanou Lekárskym odborovým združením. V rámci nej podalo ku koncu septembra 2011 v slovenských nemocniciach výpovede 2 400 lekárov, neskôr ich asi polovica stiahla.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.