Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Penta chce v nových nemocniciach centralizovať činnosti

Kategória: Spravodajstvo

Investičná skupina Penta má záujem naďalej rozširovať svoju sieť nemocníc nielen na Slovensku, ale i Poľsku. Vstúpiť do nemocničného segmentu chce i v Českej republike.

BRATISLAVA 5. decembra (SITA) - Investičná skupina Penta tento týždeň oznámila, že do svojej siete Svet zdravia začlení ďalšie tri regionálne nemocnice, tentoraz zo stredného Slovenska. Kupuje stopercentný podiel v spoločnosti Nemocnice a polikliniky a.s., ktorá ich prevádzkuje. Transakciu musí ešte odobriť Protimonopolný úrad SR. Ak sa tak stane, Penta plánuje v nemocniciach v Banskej Štiavnici, Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote v prvom rade centralizovať nemedicínske oblasti, teda nákupy, právne služby, ekonomické a kontrolingové činnosti a IT. Podľa PR manažéra investičnej skupiny Martina Danka, nemocniciam ušetria náklady a zároveň zlepšia rokovacie podmienky pre Svet zdravia. Do siete je už v súčasnosti začlenených osem nemocníc, prevažne z východného Slovenska.

Danko nateraz neuviedol, aký objem peňazí do troch nových zdravotníckych zariadení vložia. "Z pohľadu plánovaných investícií predpokladáme, že v roku 2014 budeme plniť investičný plán, ktorý je zahrnutý v obchodno-finančnom pláne uvedených nemocníc," povedal PR manažér Penty. Konkrétny plán investícií na rok 2015 pripravia podľa Danka až po tom, čo tieto zariadenia manažérsky prevezmú. 

Nemocnice poskytujú zdravotnú starostlivosť v spádovej oblasti pre viac ako 160 tis. obyvateľov a zamestnávajú 1 106 ľudí. V roku 2012 dosiahli tržby na úrovni 25,5 mil. eur a rok ukončili so ziskom. Zdravotnícke zariadenia v Rimavskej Sobote a Žiari nad Hronom sídla v budovách patriacich Banskobystrickému samosprávnemu kraju. "Podmienky nájomných zmlúv nie sú nijak dotknuté súčasnou transakciou a neplánujeme z našej iniciatívy na nich nič meniť," reagoval Danko na otázku, či sa budú snažiť budovy odkúpiť, alebo zotrvajú v prenájme. 

Penta s rozširovaním siete nemocníc neplánuje skončiť. Ktoré ďalšie zdravotnícke zariadenia by spoločnosť chcela zaradiť pod Svet zdravia, Danko nekonkretizoval, potvrdil však, že sú v rokovaniach. 

Investičná skupina podniká v nemocničnom sektore nielen na Slovensku ale aj v Poľsku, kde tento rok získala súkromného prevádzkovateľa nemocníc a medicínskych centier EMC Instytut Mediczny. Ani u našich severných susedov ešte nepovedala posledné slovo, sieť plánuje rozširovať aj tu. Záujem vstúpiť do nemocničného segmentu netají ani v prípade Českej republiky. "Nie sme však v štádiu, aby sme mohli náš záujem o konkrétne nemocnice špecifikovať," uviedol Danko na margo záujmov v Česku. 

Spoločnosť Svet zdravia, a. s. pôsobí na Slovensku od roku 2006. Jej vlastníkom sa stala investičná skupina Penta v roku 2012. Do svojho portfólia tak zaradila nemocnice v Humennom, Svidníku, Spišskej Novej Vsi, Rožňave, Trebišove, Michalovciach, Partizánskom a vo Vranove nad Topľou s detašovanými pracoviskami v Medzilaborciach a v Stropkove. Spoločnosť sa v začiatkoch venovala záchrannej zdravotnej službe, v súčasnosti sa sústreďuje na prevádzkovanie zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti. Penta na Slovensku pokrýva aj ambulantnú zdravotnú starostlivosť, a to cez svoju sieť medicínskych centier ProCare.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.