Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Platy sestier sa definitívne navýšia v druhom polroku

Kategória: Spravodajstvo

Vyplýva to z piatkových rokovaní medzi zástupcami zamestnávateľov a ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou, na ktorých poskytovatelia zdravotnej starostlivosti deklarovali zvýšenie platov sestier bezprostredne potom, ako k nim prídu peniaze z rezervy vo výške 50 miliónov eur.

BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Všetky sestry by mali dostať platy podľa zákonom stanovej výšky v druhom polroku. Časť z nich, ktoré zatiaľ pracujú za nižšie ako zákonné mzdy, si tak budú musieť počkať do júla. Vyplýva to z piatkových rokovaní medzi zástupcami zamestnávateľov a ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou, na ktorých poskytovatelia zdravotnej starostlivosti deklarovali zvýšenie platov sestier bezprostredne potom, ako k nim prídu peniaze z rezervy vo výške 50 miliónov eur.

"Zamestnávatelia vyslovili jednoznačnú ochotu, že všetky tieto prostriedky použijú na vykrytie vyšších mzdových nákladov zdravotníckych pracovníkov, sestier a lekárov," povedala po stretnutí Zvolenská. Rezerva zo štátneho rozpočtu, ktorá má prekryť nedostatok zdrojov v zdravotníctve na vyššie platy sestier a neskôr i lekárov, dorazí formou vyšších platieb za poistencov štátu zdravotným poisťovniam a následne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku. Predstavitelia Slovenskej lekárskej komory (SLK), Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), Asociácie súkromných lekárov (ASL) a Slovenskej lekárskej únie špecialistov (SLÚŠ) záväzok použiť zdroje z rezervy výhradne na platy potvrdili.

Spolu s navýšenými platbami od štátu by sa mali meniť aj pracovné úväzky sestier, ktoré sa v individuálnych prípadoch stali z časti napríklad administratívnymi pracovníčkami. "Bolo to východisko z núdze pre nedostatok finančných prostriedkov, nemali sme inú možnosť. Nemienime zotrvávať v takomto riešení v časoch, keď už bude jasné, že môžeme v ambulanciách legislatívu splniť," konštatoval prezident SLÚŠ Andrej Janco. "Predpokladáme, že k úpravám delených úväzkov dôjde po 1. júli podľa toho, ako prídu navýšené prostriedky," priblížil prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Podľa neho ide o individuálne prípady, ku ktorým museli v niektorých nemocniciach pristúpiť pre nedostatok financií.

Využívanie rezervy bude podľa Zvolenskej ministerstvo verifikovať, začiatkom týždňa sa na spôsobe jej rozdelenia dohodlo i so zdravotnými poisťovňami. Ďalšie peniaze na platy sestier a lekárov už podľa ministerky zabezpečia systémové opatrenia. Približne 30 mil. eur ročne má Všeobecnej zdravotnej poisťovni zabezpečiť nový systém prerozdeľovania poistného aj na základe parametru chorobnosti. Ďalších zhruba 30 mil. eur by mohla VšZP rozpustiť v systéme vďaka menej prísnemu definovaniu pravidiel preukazovania platobnej schopnosti. Oba návrhy rieši novela Richarda Rašiho (Smer-SD), reálne peniaze v systéme očakáva Zvolenská v októbri až novembri.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.