Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Počet hospitalizácií v roku 2011 presiahol milión

Kategória: Spravodajstvo

Na každého 6-teho človeka pripadla aspoň jedna hospitalizácia.

BRATISLAVA 29. júla (SITA) - V uplynulom roku bolo na Slovensku podľa predbežných údajov evidovaných 1 132 290 hospitalizácií, z čoho pre chorobu ich bolo 945 986. Vyplýva to zo správy o zdravotnom stave obyvateľstva SR za roky 2009 až 2011. Na 10 tisíc obyvateľov tak v roku 2011 pripadlo 1742 hospitalizácií pre chorobu, čo v teoretickej rovine znamená, že každý 6-ty človek absolvoval aspoň jednu hospitalizáciu. Najčastejšími príčinami hospitalizácií boli choroby obehovej sústavy, tráviacej sústavy a nádory. Dôvody sa však líšia od veku pacienta. Kým v kategórií do 24 rokov prevažujú choroby dýchacieho a tráviaceho systému, skupiny od 25 rokov a viac trápia zase choroby obehového systému a nádory.

Ako správa ďalej uvádza priemerný počet všetkých hospitalizácií, vrátane tých pre chorobu, sa v rokoch 2009 až 2011 v porovnaní s rokmi 2006 až 2008 zvýšil o 6 %. V sledovanom období došlo k poklesu hospitalizácií iba v prípade respiračných ochorení a úrazov u mužov. Ostatné skupiny chorôb sa udržujú na rovnakej úrovni. "Vzostupy alebo poklesy hospitalizácií môžu byť odrazom viacerých dôvodov. Závisia od závažnosti základného ochorenia, od možnosti nemocníc liečiť pacienta vo vlastnej réžií alebo v spolupráci s iným oddelením tej istej alebo inej nemocnice, ale aj od toho, či sú možnosti nahradiť ústavnú liečbu efektívnou ambulantnou starostlivosťou," uvádza sa v správe.

Ako informovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Dana Gašparíková, na hospitalizácie svojich poistencov vynaložili v uplynulom roku viac ako 410 miliónov eur. Suma za ukončenú hospitalizáciu sa pritom líši v závislosti od zdravotníckeho zariadenia a oddelenia. Kým v Univerzitnej nemocnici na neurológií stojí hospitalizácia pacienta Všeobecnú zdravotnú poisťovňu priemerne 672 eur, v nemocnici s poliklinikou je to na tom istom oddelení 403 eur. Poisťovňa uhrádza ukončenú hospitalizáciu, čo v praxi znamená, že bez ohľadu na počet dní počas ktorých je pacient na lôžku, zaplatí za neho poisťovňa rovnakú sumu. Podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Dôvera Moniky Šimunovej sú ich poistenci hospitalizovaní v priemere 5 až 6 dní, pričom poisťovňa za ukončenú hospitalizáciu uhradí v priemere 600 eur. V minulom roku tak celková suma za hospitalizácie poistencov Dôvery tvorila 200 mil. eur.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.