Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Počet postelí v nemocniciach naďalej klesá

Kategória: Spravodajstvo

V minulom roku bolo pacientom v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti k dispozícií celkovo 32 237 postelí, čo je o 717 menej ako rok predtým.

BRATISLAVA 24. novembra (SITA) - Počet postelí v zariadeniach ústavnej zdravotnej starostlivosti aj naďalej klesá. Znižuje sa aj čas strávený na nemocničnom lôžku, na druhej strane narastá množstvo hospitalizácií. Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI), ktoré sú zverejnené na jeho webstránke.

Od začiatku tohto tisícročia až do konca minulého roka sa znížil počet postelí o 10 802. Len od roku 2011 ubudlo 717 lôžok. Vlani ich bolo k dispozícií celkovo 32 237, čo predstavuje 596 postelí na 100 tisíc obyvateľov. Najviac, až 73 percent, bolo vyčlenených pre akútnu nemocničnú starostlivosť a len niečo cez desať percent pre dlhodobú starostlivosť. Redukcia postelí sa dotkla oboch oblastí, rovnako tak i hospicov a domovov ošetrovateľskej starostlivosti. Na druhej strane nárast zaznamenali v psychiatrickej starostlivosti. "Po predchádzajúcich rokoch stagnácie využitia postelí na úrovni okolo 68 % dosiahol v roku 2012 tento ukazovateľ 70-percentnú hodnotu, veľmi podobne ako v rokoch 2000 a 2001," konštatuje NCZI. 

Na samotnom lôžku trávia pacienti čoraz menej času. Priemerný počet dní hospitalizácie bol v minulom roku 6,9 dňa, čo je medziročne menej o 0,2 dňa. Od roku 2000 poklesol o celé dva dni. 

Celkovo sa počty hospitalizácií držia nad jedným miliónom ročne, vlani ich bolo takmer 1 161 tisíc. Oproti roku 2011 tak NCZI eviduje o 28 tisíc prípadov hospitalizácií viac. Na tomto náraste sa podieľali najmä choroby obehovej sústavy. Tie sú zároveň dlhodobo najpočetnejšou príčinu hospitalizácie, vlani tvorili z celkového počtu 16,1 percenta.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.