Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Podľa aktivistov sa dá predísť vyplateniu poisťovní

Kategória: Spravodajstvo

Občiansky aktivista Miroslav Kollár tvrdí, že prechod k jednej poisťovni nie je žiadna reforma, ale len dobre sofistikovaný biznis plán ako hľadať dôvody na vyplatenie budúcich ušlých ziskov zdravotným poisťovniam.

BRATISLAVA 9. júla (SITA) - Existuje jednoduchý spôsob ako pri zavádzaní unitárneho systému verejného zdravotného poistenia predísť vyplateniu vlastníkov súkromných zdravotných poisťovní. Tvrdia to občiansky aktivista Miroslav Kollár a analytik Juraj Mesík, ktorí spísali Memorandum občanov SR proti finančnému odškodneniu Dôvery a Unionu. Navrhujú prechod z odvodového systému na daňový model, a teda od povinného zdravotného poistenia k národnej zdravotnej službe. Ten podľa nich funguje v podstate aj v súčasnosti." My de facto platíme zdravotnú daň, len ju voláme zdravotné poistenie," uviedol Mesík s tým, že daňový systém je plne v kompetencii predstaviteľov štátu, ktorí ho môžu ako jediní meniť, a teda do neho nemôže zasahovať súkromný sektor.

Podľa Kollára nie je prechod k jednej poisťovni žiadna reforma, ale len dobre sofistikovaný biznis plán ako hľadať dôvody na vyplatenie budúcich ušlých ziskov zdravotným poisťovniam. Tvrdí, že cez memorandum chcú dať občanom správu, že sú tu aj iné možnosti, aké zvažuje vláda. "Považujeme konanie vlády v čase nedostatočnosti verejných financií a hlavne obdobia globálnej hospodárskej krízy za hazard s trpezlivosťou občana, a možno povedať aj neprípustnú aroganciu moci," povedal Kollár.

Zdravotné poisťovne by podľa Mesíka mali zabezpečovať len komerčné individuálne zdravotné pripoistenie. "Slovenská republika by sa tým v budúcnosti vyhla prípadným medzinárodným arbitrážam, spojeným s pripravovaným odkúpením alebo vyvlastnením zdravotných poisťovní," vyhlásil Mesík. Ako pokračoval, nie je nič morálne na tom, aby niekto, kto je bohatý, bol ešte superbohatší na úkor chorých ľudí.

Pod memorandum sa podpísalo okrem Kollára a Mesíka ďalších 12 ľudí, medzi inými aj prvý verejný ochranca práv Pavel Kandráč, herečky Zuzana Kronerová a Zita Furková, rektor Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimír Krčméry či politológ Eduard Chmelár. Memorandum adresovali premiérovi Róbertovi Ficovi. Šíriť ho chcú aj medzi ďalších občanov a odborné organizácie. Kollár verí, že sa premiér pridá na ich stranu.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.