Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Podľa LOZ je prepúšťanie žilinských lekárov neplatné

Kategória: Spravodajstvo

Podľa lekárskych odborárov tým, že riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák dal lekárom výpoveď pre nadbytočnosť a potom tým istým lekárom rozdelil decembrové pohotovostné služby, priznal, že si bez nich prevádzku nemocnice nevie predstaviť

ŽILINA 29. novembra (SITA) - Lekárske odborové združenie (LOZ) považuje prepúšťanie lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici za neplatné. Podľa odborárov tým, že riaditeľ nemocnice Štefan Volák dal lekárom výpoveď pre nadbytočnosť, a potom tým istým lekárom rozdelil decembrové pohotovostné služby, priznal, že si bez nich prevádzku nemocnice nevie predstaviť. Dôvod, ktorý uviedol vo výpovedi, je tak podľa odborárov nezákonný a výpovede sú neplatné. "Riaditeľ nemocnice sa tak verejne priznal k hrubému nátlaku a porušovaniu Zákonníka práce. Je neakceptovateľné, aby beztrestne hovoril, že ide prepúšťať zamestnancov pre nadbytočnosť a o niekoľko hodín bez škrupúľ vyhlásil, že na ich miesto prijme nových zamestnancov," povedal šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.

Za prepúšťaním lekárov v žilinskej fakultnej nemocnici sú podľa jej riaditeľa Štefana Voláka nadpriemerné platy a slabá či neefektívna výkonnosť lekárov, čo by podľa Voláka už v januári viedlo k zatváraniu celých oddelení. Vedenie nemocnice chcelo v rámci racionalizačných krokov, aby sa lekári pre záchranu nemocnice uskromnili. Podľa Voláka však s variantom zníženia platov lekári nesúhlasili, preto dal výpoveď jedenástim lekárom na ortopédii a siedmim na oddelení dlhodobo chorých. Podľa lekárskych odborárov Volák zavádza verejnosť s takzvanou ponukou, ktorú dal zamestnancom. "Pretože o žiadnu ponuku z jeho strany nešlo. Jeho ponuka mala zlegalizovať svojvôľu riaditeľa, aby si mohol voľne určovať platby za služby a nadčasy v sume, akú si povie. Nikto by neprijal takúto absurdnú a nevýhodnú ponuku," reagoval Visolajský.

Volák však tvrdí, že od lekárov chcel, len aby sa pre záchranu zadlženej nemocnice trochu uskromnili a navrhol im dočasné zníženie platov na priemernú úroveň miezd ich kolegov v iných fakultných nemocniciach. Pretože podľa Voláka platy žilinských lekárov vďaka neštandardne postaveným zmluvám patria medzi najvyššie v slovenských nemocniciach. Volák navrhoval zníženie z priemerných 2 840 na 2 410 eur u atestovaných a z 1 820 na 1 550 eur u neatestovaných lekárov, s čím nesúhlasili.

Aktuálny dlh žilinskej nemocnice sa napriek vlaňajšiemu oddlženiu šplhá k desiatim miliónom eur, podľa Voláka za to môžu aj neefektívne výkony lekárov, keď v rámci ročného limitu v zdravotnej poisťovni nedokáže nemocnica vyčerpať až milión eur. "Vyjadrenia riaditeľa Štefana Voláka o neefektivite lekárov vnímame ako iróniu, pretože hlavná zodpovednosť za nevyčerpanie limitov na zdravotnícke úkony v zdravotníckych poisťovniach je práve na ňom. Nedokázal totiž technicky zabezpečiť realizáciu týchto zdravotných úkonov. Dôkazom toho sú niekoľkomesačné čakacie lehoty pre pacientov v žilinskej nemocnici, pritom v zdravotnej poisťovni sú pre týchto pacientov pripravené peniaze, no vedenie ich nie je schopné vyčerpať," povedal šéf lekárskych odborárov.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.