Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Podľa SLeK sa z lekárenstva stáva maloobchodný segment

Kategória: Spravodajstvo

Nízke ceny liekov, farmaceuti bez kompetencií a obchodné tlaky v sieti lekárni. Podľa Slovenskej lekárnickej komory legislatíva na Slovensku smeruj práve k tomu.

BRATISLAVA 2. Augusta (SITA) - Slovenská legislatíva sa prikláňa k tomu, že sa z lekárenstva stane maloobchodný segment zameraný na nízke ceny liekov, farmaceuti budú bez kompetencií a siete lekární budú presadzovať svoje obchodné záujmy. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej konferencii 1. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ. Komora upozorňuje zároveň na to, že úloha farmaceuta sa zredukovala len na stimuláciu spotreby liekov na základe obchodných tlakov zo strany prevádzkovateľov lekární. SLeK nesúhlasí ani so zľavami na lieky vydávané na recept. Podľa Sukeľa, takéto vernostné systémy ovplyvňujú ľudí, aby si kupovali viac liekov, čoho dôkazom má byť aj nárast ich spotreby.

SLeK preto zrealizoval v júli prieskum verejne mienky, aby zistila aj názor pacientov na rovnaké doplatky liekov vo všetkých lekárňach. Z približne 1000 respondentov 75% uviedlo, že doplatky za ten istý liek by mal by všade rovnaký. Z prieskumu ďalej vyplynulo, že štvrtina pacientov cielene vyhľadáva zľavy a znižovanie doplatkov, 18 % pacientov vyžaduje odbornosť lekárnika a približne polovica ľudí preferuje návštevu najbližšej lekárne. "Toto zistenie nás len utvrdzuje v našom názore, že vernostné systémy ovplyvnili správanie pacientov, zvlášť sociálne slabších," uviedol prezident SLeK Tibor Czuľba. Percento ľudí, ktoré vyžaduje odbornosť lekárnika považuje za veľmi nízke, preto komora požaduje, aby sa prijali nástroje, ktoré budú stimulovať lekárne nie k cenovej vojne, ale k ponuke odborných služieb.

SLeK už pripomienkoval zákon o lieku a zákon o úhrade za lieky. Za najdôležitejšie považujú legislatívny zákaz siete lekární a zákaz poskytovania vernostných zliav na lieky na predpis. Komora zároveň navrhuje opätovné zavedenie špecializácie lekárenstva ako podmienky pre vedenie lekárne ako aj to, aby lekárne mohli otvárať len farmaceuti. "V existujúcich lekárňach v súčasnosti prevádzkovaných laikmi je v záujem bezpečnosti pacienta nevyhnutné posilniť zodpovednosť odborného zástupcu tak, aby nebol v závislom postavení od laických rozhodnutí. Rovnako je nutné riešiť nezmyselný hybrid povinnej registrácie a nepovinného členstva," doplnil Sukeľ.

Liberalizácia poskytovania lekárenskej starostlivosti podľa komory neznížila ceny, zhoršila dostupnosť, spôsobila neexistenciu pohotovostnej služby a lekárne obmedzili neziskové služby ako individuálnu prípravu liekov.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov