Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Poistenci by mohli stiahnuť prihlášku do ZP

Kategória: Spravodajstvo

Takzvané späťvzatie prihlášky chce poistencom umožniť poslanec za stranu SMER-SD Vladimír Baláž. Jeho návrh je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti o ktorom by mali poslanci rozhodovať v utorok.

BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Poistenci si budú môcť zmenu zdravotnej poisťovne (ZP) rozmyslieť a prihlášku do nej podanú stiahnuť. Stihnúť to však musia do konca prepoisťovacieho obdobia (do 30. septembra kalendárneho roka, pozn. red.). Umožniť tzv. späťvzatie prihlášky navrhuje poslanec za stranu SMER-SD Vladimír Baláž. Súčasný zákon to totižto neumožňuje. V prípade, že poistenec už raz podá prihlášku na zmenu zdravotnej poisťovne, nemá v súčasnosti možnosť svoje rozhodnutie zvrátiť. A to ani vtedy, ak zistí nové skutočnosti o svojej budúcej poisťovni. Podľa predkladateľa návrhu by poistenci pod vplyvom nových poznatkov, ako aj v dôsledku zmeny siete poskytovateľov mali dostať možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie. "Preto sa navrhuje pri zmene zdravotnej poisťovne späťvzatie podanej prihlášky pri súčasnom zachovaní lehoty - do 30. septembra kalendárneho roka, pričom navrhovaný postup umožňuje poistencovi revidovať svoje rozhodnutie aj opakovane," uvádza navrhovateľ s tým, že takýmto krokom sa naplní i právo poistenca na slobodný výber zdravotnej poisťovne.

Podľa platnej legislatívy poistenec, ktorý už raz podal počas prepoisťovacieho obdobia prihlášku do konkrétnej poisťovne, ju nemohol vziať späť. V prípade, že vyplnil viac prihlášok do rôznych poisťovní, skončil v tej, ktorej sa upísal ako prvej. Navyše takémuto poistencovi hrozila pokuta. "Sankcionovanie pokutou a poskytovaním iba neodkladnej zdravotnej starostlivosti v súvislosti s podaním prihlášky vo viac ako jednej zdravotnej poisťovni je v rozpore s uplatnením si práva výberu zdravotnej poisťovne," konštatuje Baláž. Podľa súčasne platného zákona môže poistenec zmeniť zdravotnú poisťovňu raz do roka. Rozhodnutie, či sa chce stať klientom inej poisťovne musí učiniť do 30. septembra, pričom jej poistencom sa stáva vždy k prvému januáru nasledujúceho roka. S účinnosťou od prvého januára 2013 zmenilo zdravotnú poisťovňu 177 tisíc ľudí.

Návrh je súčasťou novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, o ktorom by mali poslanci rozhodovať v utorok. Ak ju zákonodarcovia schvália, účinná bude od apríla tohto roka.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.