Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Poslanci budú pokračovať v diskusii o vyplácaní dôchodkov

Kategória: Spravodajstvo

Poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) označil za neslýchané, že sa majú pravidlá pre vyplácanie dôchodkov z druhého piliera zaviesť pozmeňujúcim návrhom.

Diskusiou k novele zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorou sa zavedú pravidlá vyplácania dôchodkov z druhého piliera, odštartujú poslanci 11. deň 35. schôdze parlamentu. Rozprava sa začala v stredu podvečer, poslanec Viliam Jasaň (Smer-SD) v nej predniesol pozmeňujúci návrh, ktorý umožní dedenie aj po zakúpení doživotného dôchodku z druhého penzijného piliera. Podľa tohto návrhu sa zavedie sedemročné garantované obdobie po zakúpení doživotnej penzie, počas ktorého pozostalí zdedia po zomretom poberateľovi penzie dôchodok v sume, ktorú by zosnulý dostával v období zostávajúcom do skončenia siedmich rokov od kúpy dôchodku. Ak by poberateľ doživotného dôchodku zomrel napríklad po dvoch rokoch od kúpy dôchodku, pozostalí by dedili sumu dôchodku, ktorú by inak dostával poberateľ dôchodku počas zvyšných piatich rokov. Následkom zavedenia takejto formy dedenia sa doživotné penzie z druhého piliera znížia asi o 2 %. 

Poslanec Ivan Švejna (Most-Híd) označil za neslýchané, že sa majú pravidlá pre vyplácanie dôchodkov z druhého piliera zaviesť pozmeňujúcim návrhom. "Pol roka sme debatovali o inom vzorci,“ upozornil. Požiadal preto, aby sa navrhovaná novela zákona vrátila ministerstvu práce a sociálnych vecí na dopracovanie. "Nech sa k tomu vyjadria všetky záujmové skupiny,“ tvrdí Švejna. Kritizoval vládu za to, že chce zaviesť pre všetkých sporiteľov povinnosť zakúpiť si v životnej poisťovni doživotný dôchodok. "Prečo ma do niečoho nútiť, ak to považujem za nevýhodné,“ povedal. Upozornil na to, že nikto nevie, ktoré životné poisťovne budú vyplácať penzie z druhého piliera. 

Poslanec Jozef Mihál (SaS) podal pozmeňujúci návrh na vypustenie návrhu na novelizáciu Zákonníka práce, ktorý je súčasťou novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Novela pracovného kódexu má zaviesť pravidlo, že dohody vykonávané mimo pracovného pomeru sa uzatvárajú najviac na 12 mesiacov. Podľa neho by bolo lepším riešením, keby sa táto otázka riešila v zákone o sociálnom poistení, a to tak, aby sa odvody z dohôd zúčtovávali napríklad raz za dvanásť mesiacov. Samotnú novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení exminister práce podporuje, hoci má k nej aj výhrady. 

Popoludní čaká zákonodarcov obligátna štvrtková hodina otázok.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.