Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pred kliešťovou encefalitídou sa dá účinne chrániť očkovaním

Kategória: Spravodajstvo

Kliešťovej encefalitíde sa dá účinne predísť očkovaním.

Bratislava 30. marca (TASR) - Kliešťovej encefalitíde sa dá účinne predísť očkovaním. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ho odporúča najmä ľuďom zdržiavajúcim sa v endemických oblastiach pozdĺž brehov rieky Váh či v juhozápadnej časti Slovenska.
      Zdravotné poisťovne ho však plne nepreplácajú, niektoré naň ale sčasti finančne prispejú. Kliešte začínajú byť tento rok aktívne už koncom marca. "Očkovanie je možné začať kedykoľvek počas roka, najvhodnejšie je s ním však začať v zimných mesiacoch," konštatuje úrad. Aktivita kliešťov je vtedy nízka a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky.
      Vhodnosť očkovania musí posúdiť ošetrujúci lekár, odporúča sa najmä pracovníkom lesných závodov, poľovníkom či chatárom. Pred ochorením sa dá chrániť aj správnym odevom či použitím repelentov. Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj alimentárnou cestou kozím, kravským a ovčím mliekom, ktoré nebolo dostatočne tepelne upravené. Mlieko je preto potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované.
      Kliešťová encefalitída je zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán spôsobené vírusom. K prenosu infekcie dochádza cez prisatého kliešťa alebo konzumáciou tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov od nakazených zvierat.
      Ochorenie má dvojfázový priebeh, prvá fáza pripomína skôr chrípku a po nej sa dostaví relatívne bezpríznakové obdobie. Druhú fázu sprevádzajú vysoké horúčky, silné bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, svetloplachosť, poruchy koncentrácie, poruchy reči, poruchy pamäti, poruchy rovnováhy, paralýza, môže nastať aj smrť.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.