Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pred NR SR prišli protestovať desiatky zdravotníkov

Kategória: Spravodajstvo

Prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár označil poslanca Valockého za hanbu lekárskeho stavu.

BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Zdravotnícki pracovníci sa opäť po týždni stretli pred parlamentom, aby protestovali proti sprísňovaniu sankcií, ktoré obsahuje práve prerokovávaná novela Trestného zákona. Nesúhlas s pozmeňujúcim návrhom poslanca Jozefa Valockého (SMER-SD), ktorý im prináša hrozbu vezenia, pokuty a straty registrácie v komore, prišlo vyjadriť pár desiatok zdravotníkov so sloganmi ako "Buďte ticho a pracujte" či "Za slušnosť za mreže". Podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Mariana Kollára nižšia účasť je dôsledkom toho, že zdravotníci sú teraz tam, kde majú byť, a teda pri pacientoch. " Verím, že ste prišli v prvom rade preto, aby ste ukázali svoj vzdor proti arogancii moci," prihovoril sa Kollár k účastníkom protestu. Zákon, ktorý prerokovávajú poslanci je podľa neho bezprecedentný a namierený proti nim so snahou kriminalizovať a dehonestovať ich stav. "Náš kolega, lekár a poslanec Valocký predložením tohto zákona sa svojim činnom diskvalifikoval a stal sa hanbou lekárskeho stavu," vyhlásil prezident SLK s tým, že tento jeho čin sa nedá ničím ospravedlniť.

Návrh podľa Kollára nepomáha ani zdravotníkom, ani pacientom a rovnako tak nešetrí zdravotníctvu peniaze, ale má zastrašiť, znechutiť a ešte viac zneatraktívniť povolanie zdravotníckeho pracovníka. "Ale hlavne jeho úlohou je dostať nás na kolená," skonštatoval Kollár. Valockému však odkázal, že sa mu to nepodarí. Podľa viceprezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Ivety Lazorovej sa zdravotníci ocitajú pred dilemou, či stojí za to vôbec zostávať v povolaní. Ako uviedla, kriminalizácia nadväzuje už na viaceré štátom dovolené obmedzovania zdravotníckych pracovníkov, ako sú delené úväzky či viac nadčasov oproti iným povolaniam. Predsedníčka sesterských odborov Monika Kavecká navyše pripomína, že ešte stále nie je rozhodnuté o zákone, ktorý upravoval minimálne mzdové nároky sestier a pôrodných asistentiek. "Vládna garnitúra v súčasnosti presadzuje represívne legislatívne úpravy voči sestrám a pôrodným asistentkám a iným zdravotníckym zamestnancom," uviedla Kavecká.

Zdravotníci poslancov vyzvali, aby v záujme ako zdravotníkov, tak i pacientov nepodporili Valockého návrh. "Sme tu a budeme čakať na to, ako vy všetci poslanci budete hlasovať. A podľa výsledku vášho hlasovania sa aj zariadime do budúcna," dodal Kollár s tým, že teraz ich čaká rokovanie s predsedom NR SR Pavlom Paškom, kde budú argumentovať, že tento zákon nie je dobrý. Veria, že legislatíva bude z rokovania stiahnutá.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.