Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Preventívnu prehliadku absolvuje len tretina dospelých

Kategória: Spravodajstvo

Najčastejším dôvodom, prečo ľudia nechodia na preventívne prehliadky, je skutočnosť, že sa cítia byť zdraví, či preto, že nemajú čas.

BRATISLAVA 6. októbra (SITA) - Kým väčšina ľudí tvrdí, že preventívne prehliadky absolvuje, údaje zdravotných poisťovní už nie sú až také optimistické. Podľa prieskumu agentúry Focus, ktorý realizovala pre zdravotnú poisťovňu Dôvera, až 79 percent opýtaných uviedlo, že za posledných päť rokov boli na preventívnej prehliadke, v skutočnosti však k lekárovi zavítala len tretina dospelých. Prieskum bol robený na vzorke 1 079 respondentov.

Najčastejší dôvodom, prečo ľudia ignorujú prevenciu, je to, že sa cítia byť zdraví. U ďalších zase úlohu zohráva strach z toho, čo by sa dozvedeli, iní na návštevu lekára nemajú čas. Nájdu sa i takí, ktorí v preventívne prehliadky neveria, považujú ich za povrchné. Zdravotné poisťovne však poukazujú na to, ako dôležité je pre úspešnú liečbu podchytiť ochorenie včas. "Ľudia podliehajú falošnému presvedčeniu, že kým ich nič nebolí, všetko je v poriadku. Bohužiaľ, keď choroba na seba upozorní, býva už mnohokrát neskoro. Preventívna prehliadka raz za dva roky však dokáže naozaj zachrániť život," skonštatoval generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Ako doplnila hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Petra Balážová, okrem zvýšenej šance na úspešnú liečbu je nezanedbateľná aj ekonomická stránka veci. "Prevencia šetrí zdravotnej poisťovni finančné prostriedky, pretože je omnoho lacnejšia ako následná liečba ochorení. Rádovo hovoríme o státisícoch eur ročne," vysvetlila Balážová. Ako príklad uvádza karcinóm krčka maternice. Ak sa toto ochorenie zachytí včas, náklady na liečbu predstavujú maximálne 800 eur. Pri pokročilom karcinóme už stojí liečba ročne v priemere sedem tisíc eur.

Podľa prieskumu záujem o preventívne prehliadky stúpa s vekom, pričom najľahostajnejší voči prevencii sú mladí ľudia do 34 rokov. Najviac preventívnych prehliadok zaznamenáva napríklad VšZP u žien v produktívnom veku od 35 do 45 rokov a u mužov nad 45 rokov. Vychádzajúc zo zistení zdravotných poisťovní sú zodpovednejšie k svojmu zdraviu viac ženy ako muži.

Podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Union Judity Smatanovej o prevencii dostatočne informujú a na prehliadky pozývajú najmä detskí lekári. Ostatné odbornosti to podľa Unionu robia menej, avšak je to veľmi individuálne a závisí to od osobnej angažovanosti lekára. "Malo by byť v záujme lekára pozývať aktívne svojich pacientov na preventívnu prehliadku, lebo okrem iného má tieto prehliadky plne hradené zdravotnou poisťovňou," uviedla Smatanová.

Zdravotné poisťovne sa snažia motivovať svojich klientov, aby nezanedbávali prevenciu. VšZP napríklad súťažou, Union službou preventívna pripomienka, ktorá informuje poistencov, ktoré preventívne prehliadky by mali absolvovať, Dôvera zase tzv. preventívnymi štvrtkami. Zdravotné poisťovne hradia preventívnu prehliadku pre deti a dorast, preventívnu prehliadku pre dospelých, gynekologickú, urologickú, gastroenterologickú a stomatologickú prehliadku.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.