Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Prevoz mŕtvych tiel po odbere orgánov by mohol hradiť ÚDZS

Kategória: Spravodajstvo

Prevozy mŕtvych tiel po odbere orgánov z transplantačného centra na miesto pohrebu by mohol po novom hradiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

Bratislava 17. augusta (TASR) - Prevozy mŕtvych tiel po odbere orgánov z transplantačného centra na miesto pohrebu by mohol po novom hradiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Počíta s tým návrh zákona o odberoch a transplantáciách orgánov z dielne Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR, ktorý dnes schválila vláda.
      Doterajšia prax bola totiž podľa rezortu taká, že tieto prevozy v mnohých prípadoch hradila rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. "Transplantácia orgánu je benefitom zdravotnej starostlivosti pre jeho príjemcu, a preto navrhujeme, aby prevozy tiel uhrádzal ÚDZS," tvrdí rezort. Na úhradu takýchto nákladov však treba definovať náležitosti písomnej žiadosti.
      Prevoz odobratého orgánu a zdravotníkov, ktorí to zabezpečujú, by sa mal považovať za neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Ministerstvo navrhuje, aby orgány neprevážala dopravná zdravotná služba, ale záchranná zdravotná služba. "Prevoz orgánu záchrannou zdravotnou službou je dôležitý z dôvodu časového použitia odobratého orgánu a zachovania jeho funkčnosti. Transplantačný tím musí byť prevezený čo najrýchlejšie na miesto odberu orgánu a naspäť na miesto jeho transplantácie," uvádza MZ SR v dôvodovej správe k návrhu zákona.
      Rezort si od legislatívnej úpravy sľubuje väčší odber orgánov. Upravil tiež preto povinnosť každého transplantačného centra mať svojho koordinátora. Ten má riadiť odbery a transplantácie orgánov na Slovensku i mimo neho. Mal by mať posilnené úlohy. Podľa právnej normy by nemocnica mala uchovávať údaje súvisiace s odberom a transplantáciou najmenej 30 rokov od transplantácie orgánu. Vysledovateľnosť orgánu sa zabezpečuje používaním jedinečného čísla darovania. MZ chce takto ochrániť zdravie darcu a príjemcu orgánu. Vysledovateľnosť orgánu sa podľa právnej úpravy musí zabezpečiť i v prípade dovozu a vývozu orgánov z a do tretích štátov. Dovoz i vývoz musí odsúhlasiť Národná transplantačná organizácia. Právna norma má v prípade súhlasného stanoviska vlády, parlamentu a prezidenta platiť od 1. februára 2017.
      Slovensko patrí medzi krajiny s najnižším počtom orgánových transplantácií v Európe. Na transplantáciu čaká vyše 400 ľudí. Na Slovensku sa vlani urobilo 245 transplantácií, rok predtým to bolo 165. Najčastejšie išlo o transplantáciu obličiek, stúpol však aj počet transplantácií srdca a pečene. V súčasnosti je u nás šesť pracovísk, v ktorých sa vykonávajú transplantácie orgánov: tri v Bratislave a po jednom v Banskej Bystrici, Košiciach a Martine. Transplantácie pľúc sa pre slovenských pacientov vykonávajú vo Viedni.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.