Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Prezident vrátil novelu Trestného zákona

Kategória: Spravodajstvo

Prezidentom vrátená novela Trestného zákona okrem iného zavádza nové povinnosti v krízovej situácii, pri porušení ktorých bude hroziť odňatie slobody na dva až päť rokov. Novelu namietali predovšetkým zdravotnícki pracovníci.

BRATISLAVA 11. júna (SITA) - Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu novelu Trestného zákona. Prezidentom vrátená novela Trestného zákona okrem iného zavádza nové povinnosti v krízovej situácii, pri porušení ktorých bude hroziť odňatie slobody na dva až päť rokov. Novelu namietali predovšetkým zdravotnícki pracovníci, pretože im prináša okrem hrozby väzenia aj pokutu od ministerstva zdravotníctva do výšky 3 300 eur a následne stratu registrácie v komore na desať rokov, ak počas núdzového stavu nenastúpia do služby. Prezidentovi sa však desaťročné obdobie ako podmienka na obnovenie registrácie javí ako neprimerane prísna, a to aj napriek tomu, že ide o porušenie povinnosti počas krízovej situácie. Navrhuje preto poslancom schváliť zákon s tým, aby sa dĺžka vyradenia z komory, počas ktorej zdravotníci nemôžu vykonávať svoje povolanie, znížila z desiatich na dva roky. Zdravotníci považovali sankcie za veľmi prísne, nesúhlasili s tým, aby im mohla byť bez rozhodnutia súdu zrušená registrácia v komore. Okrem toho namietali aj výšku pokuty, ktorá je podľa nich desaťnásobne vyššia v porovnaní s tou, ktorú môžu dostať ostatní občania. Podľa analýzy, ktorú si dali urobiť, novela zároveň predstavuje zásah do ústavou garantovaného práva zdravotníckych pracovníkov na štrajk, ktorý síce neruší, ale obmedzuje ho.

Vrátenou novelou Trestného zákona sa mal tiež rozšíriť okruh druhov osobitných motívov, pre ktoré sa zvyšujú tresty aj o spáchanie trestného činu z nenávisti pre sexuálnu orientáciu. Prezidentovi v zákone chýba zvýraznenie ochrany ďalších spoločenských skupín.

Prezidentovi sa nepozdáva ani spôsob, akým má novela znížiť spodnú hranicu trestnej sadzby pri drogových deliktoch zo súčasných štyroch na tri roky. Konkrétne by to platilo pre prípady prechovávania takého množstva drogy, ktoré mierne pokračuje 10-násobok obvyklej jednorazovej dávky.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.