Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Pri zmene ZP musia poistenci vrátiť preukazy

Kategória: Spravodajstvo

Urobiť tak môžu osobne alebo prostredníctvom pošty do 8. januára 2013. Zákon o zdravotnom poistení ukladá ďalšie povinnosti aj zamestnancom a samostatne zárobkovo činným osobám.

BRATISLAVA 3. januára (SITA) - Poistenci, ktorí od 1. januára 2013 zmenili zdravotnú poisťovňu (ZP), by nemali zabúdať na povinnosti, ktoré vyplývajú zo zákona o zdravotnom poistení. Ako ďalej informuje Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), prvou z nich je vrátenie preukazu poistenca verejného zdravotného poistenia predchádzajúcej zdravotnej poisťovni, a to najneskôr do 8. januára tohto roku. Môže tak urobiť osobne alebo poštou. To isté platí aj pre európsky preukaz zdravotného poistenia.

"Poistenec, ktorý je zamestnancom, je povinný oznámiť zamestnávateľovi zmenu príslušnej ZP, ak je zamestnancom u viacerých zamestnávateľov, je povinný zmenu oznámiť každému zamestnávateľovi," uvádza VšZP. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré od začiatku roka zmenili zdravotnú poisťovňu musia písomne vykázať príslušnej poisťovni výšku preddavku na poistné najneskôr do 8. februára 2013. Poistenec by mal podľa VšZP taktiež informovať praktického lekára, prípadne špecialistov a zdravotnícke zariadenia o zmene ZP. Vykonať to môže buď oznámením zmeny, alebo preukázaním sa novým preukazom poistenca. "Z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa netreba odhlasovať, za poistenca to urobí jeho nová zdravotná poisťovňa," uzatvára VšZP.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.