Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Proti jednej zdravotnej poisťovni je 10 tis. ľudí

Kategória: Spravodajstvo

Predkladatelia hromadnej pripomienky, analytici z HPI kritizujú projekt unitárneho systému verejného zdravotného poistenia, keďže ten podľa nich nedáva odpoveď na otázku, prečo je tento systém pre Slovensko výhodný.

BRATISLAVA 8. októbra (SITA) - S hromadnou pripomienkou proti zavedeniu jednej zdravotnej poisťovne sa počas jedného týždňa stotožnilo 10 088 ľudí. Uviedol to na pondelkovom brífingu analytik Health Policy Institute (HPI) Tomáš Szalay po tom, čo spoločne so svojimi ďalšími dvoma kolegami odovzdal ako jeden z predkladateľov pripomienku na ministerstve zdravotníctva. "Považujem to za úžasný výsledok za tak krátky čas," skonštatoval Szalay.

Vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne HPI kritizuje, keďže podľa nich projekt unitárneho systému verejného zdravotného poistenia nedáva odpoveď na otázku, prečo by Slovensko malo ísť touto cestou. "Bude to lepšie pre pacientov, budú kratšie čakacie doby, budú vyššie mzdy pre sestry, budú vyššie mzdy pre lekárov, bude sa menej kradnúť, bude nižšia korupcia," pýta sa Szalay.

Analytici z HPI už dlhšiu dobu poukazujú na to, že problémom slovenského zdravotníctva nie je počet zdravotných poisťovní ale to, že ľudia nevedia, na čo majú nárok a ako sa k nemu majú dostať. Zmenou pluralitného systému na unitárny podľa nich vláda rieši len vymyslený problém. "Ak vláda chce zlepšiť zdravotný systém na Slovensku, má sa zamerať na to, ako definuje základný nárok poistenca," povedal analytik HPI Peter Pažitný. Ako ďalej uviedol, v prospech zachovania viacerých zdravotných poisťovní hovorí predovšetkým konkurencia medzi poisťovňami, ktorá je ako v prospech pacientov, tak aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

Svoje argumenty opiera aj o rebríček EHCI (European Helath Consumer Index), v ktorom už tretíkrát po sebe zvíťazilo Holandsko s 27 poisťovňami ako krajina najviac ústretová voči pacientom. "Na Slovensku máme 5,4 milióna ľudí, ale každý je iný, preto nie je možné, aby tu bol monopol, ale potrebujeme konkurenciu na to, aby sa poisťovne a poistné produkty lepšie prispôsobovali spotrebiteľom," dodal Pažitný. Ako pokračoval, ak dnes Slovensko stojí na rázcestí, akým smerom má ísť, tak potom je potrebné uberať sa smerom ako Holandsko, sledovať ako oni robia systém zdravotného poistenia a učiť sa od nich. "Nerušme to, čo tu bolo za dvadsať rokov vybudované," vyzval Pažitný.

Ako bude s hromadnou pripomienkou naložené, je teraz v rukách ministerstva zdravotníctva. "Ak pripomienka bude spĺňať všetky náležitosti, ktoré hromadná pripomienka má mať, ministerstvo zdravotníctva sa ňou bude zaoberať v riadnom legislatívnom procese," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. Podľa Pažitného, ak by vláda ignorovala hromadnú pripomienkou, odignoruje tak nielen desaťtisíc podpisov pod ňou, ale aj 1,8 milióna ľudí, ktorí sú klientmi súkromných zdravotných poisťovní.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.