Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Regionálne nemocnice ponúkajú navýšenie miezd o 2 %

Kategória: Spravodajstvo

Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb pre zamestnancov regionálnych nemocníc požadoval 5 percentné navýšenie platov.

BRATISLAVA 26. februára (SITA) - Regionálne nemocnice sa nestotožnili s požiadavkou odborárov na päťpercentné navýšenie platov zamestnancov. Slovenskému odborovému zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ) navrhujú nárast miezd o dve percentá. Okrem lekárov, ktorým sa platy upravovali už na začiatku roka, by sa navyšovanie netýkalo ani sestier. O postoji svojich členov informovala Asociácia nemocníc Slovenska (ANS).

Predseda SOZ Anton Szalay pripomína, že v dodatku ku Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa od členov ANS požadovali 15-percentné navýšenie miezd, neskôr po rokovaniach požiadavku znížili na 5 %. Asociáciou navrhované dve percentá považuje za dehonestujúce ohodnotenie práce svojich zamestnancov. Navyše nesúhlasia s tým, aby z navyšovania boli vylúčené sestry. "Rozdiely v platoch sa budú ešte viac zväčšovať vzhľadom k tomu, že od polovice januára sa zvýšili platy zamestnancom v štátnych nemocniciach o štyri percentá," skonštatoval Szalay. 

Teraz sa SOZ chce obrátiť na svoje základné organizácie s otázkou, či má význam podpisovať dodatok len s dvojpercentným navýšením. Odborári chcú zároveň iniciovať ešte jedno rokovanie s asociáciou. Predseda SOZ predpokladá, že ak sa nedohodnú, upustia od predĺženia kolektívnej zmluvy cez dodatok a predložia nový návrh kolektívnej zmluvy, a to v spolupráci s odborovým združením sestier a lekárskym odborovým združením. "Budeme spolu komunikovať o ďalšom postupe," dodal Szalay.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov