Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rokovania o platbách za poistencov štátu sa nepohli

Kategória: Spravodajstvo

Podľa ministra financií Petra Kažimíra zatiaľ kopírujú návrh uvedený v štátnom rozpočte, a teda štyri percentá za poistencov štátu.

BRATISLAVA 12. septembra (SITA) - Rokovania o výške platieb za poistencov štátu pre budúci rok sa zatiaľ nepohli. Rezorty zdravotníctva a financií stále diskutujú. "Zatiaľ kopírujeme návrh, ktorý je uvedený v štátnom rozpočte, to znamená štyri percentá za poistencov štátu," povedal minister financií Peter Kažimír. S rezortom zdravotníctva sa podľa jeho slov budú musieť počas septembra ešte raz, či dvakrát stretnúť, aby rokovali aj o tejto téme.

Podľa prvého návrhu budúcoročného rozpočtu, by mal štát platiť za svojich poistencov zdravotné odvody vo výške 32,22 eur mesačne. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) doteraz nespresnilo, aká je jeho požiadavka na výšku platieb za poistencov štátu pre rok 2014. "Rokovania o rozpočte nie sú uzavreté, pani ministerka stále rokuje," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková.

Prvý návrh rozpočtu predstavil minister financií pred mesiacom. Z neho vyplýva, že mesačná platba za poistencov štátu by v budúcom roku mala klesnúť na 32,22 eur, čo je oproti súčasnému stavu menej o 1,22 eur na hlavu. Štát zároveň predpokladá, že počet jeho poistencov sa zníži z tohtoročných 3 150 000 na budúcoročných 3 117 000. Preddavky na poistné platené štátom by tak v roku 2014 mali klesnúť v porovnaní s rozpočtom schváleným na tento rok o 4,65 percenta na 1,21 mld. eur.

Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v roku 2011 zase 32,16 eura a v minulom roku 32,02 eura. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura. Medzi poistencov štátu sa zaraďujú predovšetkým nezamestnaní, mamičky na materskej, nezaopatrené deti a dôchodcovia.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.