Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rovnica jeden vlastník = jedna lekáreň nemusí platiť

Kategória: Spravodajstvo

Podľa analytika Tomáša Szalaya môžu fyzické osoby či firmy založiť viac s.r.o., pričom každá z nich bude vlastniť práve jednu lekáreň. Zákon pritom dodržia.

BRATISLAVA 9. augusta (SITA) - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) môže stanoviť, že jeden vlastník bude mať len jednu lekáreň, ale nezabráni obchádzaniu zákona. Podľa analytika Health Policy Institute Tomáša Szalaya si majiteľ, či už je to fyzická osoba alebo firma, môže založiť viacero rôznych s.r.o. Každá z nich bude pritom vlastniť práve jednu lekáreň, pričom litera zákona bude dodržaná. Návrh v novele zákona o liekoch, ktorý hovorí, že "fyzickej osobe a právnickej osobe možno vydať povolenie na poskytovanie lekárenskej starostlivosti len v jednej verejnej lekárni a v jednej pobočke verejnej lekárne" tak považuje za zbytočnú reguláciu, ktorá zvýši administratívnu záťaž i prevádzkové náklady. "Zároveň na trhu zavládne nejednotnosť. Na niektoré lekárne sa budú vzťahovať odlišné pravidlá než na iné. Sieťové lekárne, ktoré získali povolenie podľa súčasnej legislatívy, oň neprídu," uviedol Szalay.

Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej je základným motívom pre navrhované zmeny skutočnosť, že zaobchádzanie s liekmi nie je štandardným biznis modelom podnikania. "Nesie v sebe špecifiká, ktoré je podľa mienky odborníkov a zároveň ministerstva potrebné zohľadniť pri nastavovaní legislatívneho prostredia tak, aby na prvom mieste bola zabezpečená kvalitná a bezpečná farmakoterapia," povedala Čižmáriková. Prízvukuje, že lieky nie sú štandardným tovarom v obchodnom reťazci a je dôležité, aby pacient dostával čo možno najkvalifikovanejšie údaje od lekárov a lekárnikov. Zabezpečiť to ministerstvo chce tým, že každá lekáreň bude mať len jedného garanta, ktorého dĺžka odbornej praxe sa zvýši z troch na päť rokov.

Novela zákona, ktorá okrem iného stanovuje, že jednotlivec alebo firma môže dostať povolenie len na jednu lekáreň. je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

 

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov