Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Rozbehla sa tretia investičná výzva na modernizáciu slovenských nemocníc

Kategória: Spravodajstvo Autor/i: Ministerstvo zdravotníctva SR

Ďalších 53 miliónov eur z plánu obnovy a odolnosti putuje do vyššieho komfortu pacientov, zdravotníkov a lekárov. Ministerstvo zdravotníctva aktuálne vyhlásilo výzvu na financovanie malých investičných projektov na skvalitnenie a zefektívnenie ústavnej zdravotnej starostlivosti. Ide o tretiu etapu novej investičnej kapitoly v slovenskom zdravotníctve, ktorú rezort odštartoval tento rok. 

„V rámci novej investičnej kapitoly sme rozbehli práce na dvoch nových vlajkových lodiach slovenského zdravotníctva – moderných nemocniciach v Martine a na bratislavských Rázsochách. Nasledovala výzva za 212 miliónov eur pre veľké investičné projekty. Teraz je otvorená aj podpora pre menšie projekty,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. 
 
Na výzvu je celkovo alokovaných 53 miliónov eur. Potenciálni žiadatelia sa môžu uchádzať o prostriedky do piatich miliónov eur na realizáciu nových stavieb, prístavieb, nadstavieb, na rekonštrukcie či modernizácie už existujúcich objektov a taktiež na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia.
 
Výzva z plánu obnovy je otvorená do 17. marca 2023 a zapojiť sa môžu nemocnice akejkoľvek plánovanej úrovne v rámci prebiehajúcej kategorizácie. Výzva je nastavená tak, aby priniesla vyšší komfort čo najväčšiemu počtu pacientov. Okrem iného sa zohľadňuje veľkosť spádovej oblasti zariadenia či rozvojový plán nemocnice. Práve preto musia žiadatelia svoj rozvojový plán predložiť Inštitútu zdravotníckych analýz ešte pred samotnou žiadosťou o poskytnutie prostriedkov.  
 
„Plán obnovy je nosným pilierom novej investičnej kapitoly v slovenskom zdravotníctve. Na druhej strane sa rezort usiluje využívať aj ďalšie možnosti. Podarilo sa nám využiť dobiehajúce programové obdobie. Z eurofondov sme podporili nemocnice v Dolnom Kubíne, Čadci či Ružomberku. Zároveň pracujeme aj na systémových zmenách, napríklad na zavádzaní DRG systému,“ pokračuje Vladimír Lengvarský.

Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.