Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

RÚZ žiada znížiť odvody na úrazové poistenie

Kategória: Spravodajstvo

Podľa prepočtov RÚZ by mohla sadzba na úrazové poistenie klesnúť zo súčasných 0,8 % na 0,3 % z hrubých miezd zamestnancov.

BRATISLAVA 15. júla (SITA) - Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) žiada prijať opatrenia, ktoré by viedli k vyrovnanému hospodáreniu v súčasnosti prebytkového fondu úrazového poistenia. Podľa prepočtov RÚZ by v tomto prípade mohla sadzba na úrazové poistenie klesnúť zo súčasných 0,8 % na 0,3 % z hrubých miezd zamestnancov. "Výsledkom súčasného stavu je zbytočne vysoké odvodové zaťaženie práce v oblasti úrazového poistenia," odkázali zamestnávatelia rezortu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k novele zákona o sociálnom poistení.

Zamestnávatelia upozorňujú na to, že fond úrazového poistenia, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, je dlhodobo prebytkový a slúži na sanáciu deficitov ostatných fondov sociálneho poistenia. RÚZ považuje za korektné, aby sa deficity ostatných fondov vykrývali z prostriedkov zo štátneho rozpočtu, a nie presunmi prostriedkov medzi jednotlivými fondmi Sociálnej poisťovne.

To, že sa prebytky vo fonde úrazového poistenia využívajú na výplatu starobných dôchodkov, sa nepáči ani Konfederácii odborových zväzov SR (KOZ). "Naším úsilím je zaviesť do tohto systému väčšiu mieru transparentnosti a previazanosti na účel, za ktorým sú zdroje vytvárané," uviedol viceprezident KOZ Slavomír Manga. Fond úrazového poistenia mal pritom vlani príjmy 131,7 mil. eur a výdavky 43,2 mil. eur. Po započítaní prebytku z roku 2011 na úrovni 26,3 mil. eur bolo vlani v tomto fonde celkovo 158 mil. eur, pričom poisťovňa z tejto sumy 92 mil. eur presunula do deficitného fondu starobného dôchodkového poistenia.

Zamestnávatelia by mali aj v nasledujúcich troch rokoch platiť poistné na úrazové poistenie v súčasnej výške 0,8 % z vymeriavacieho základu zamestnanca. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Pri platení poistného na úrazové poistenie sa tak naďalej nemajú uplatňovať prirážky alebo zľavy v závislosti od úrovne bezpečnostného rizika u zamestnávateľa. Novela zákona okrem toho v rokoch 2014 až 2016 umožňuje Sociálnej poisťovni aj naďalej využívať prostriedky z prebytkových fondov na vykrývanie deficitu vo fondoch, v ktorých nie je dostatok prostriedkov na výplatu dávok.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.