Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestry aj lekári odmietli spoločný zákon o mzdách

Kategória: Spravodajstvo

Podporu spoločnému zákonu tak po štvrtkovom rokovaní ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej so zástupcami profesijných a stavovských organizácií v zdravotníctve napokon vyslovili len laboranti a fyzioterapeuti.

BRATISLAVA 20. septembra (SITA) - Sestry aj lekári odmietli spoločný zákon, ktorý by upravoval mzdové nároky všetkých pracovníkov v zdravotníctve. "Nemyslím si, že vytvorenie jednotného zákona je správna cesta pre pokoj v zdravotníctve," skonštatoval po štvrtkovom rokovaní s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Ako dodal, aj v súdnictve má každá profesia svoj zákon. "Ak to tam funguje, myslím si, že to môže fungovať aj v zdravotníctve," skonštatoval Visolajský.

"Lekári a sestry sa prikláňajú k alternatíve, že dve tretiny zdravotníckych pracovníkov zákon majú a pre tú jednu tretinu sa dá vypracovať," potvrdila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Mária Lévyová. Vytvorenie jednotného zákona by podľa nej navyše predstavovalo relatívne zdĺhavý proces. "Keby sme ho teraz pustili, 20 rokov by sme mohli mať problémy," skonštatovala Lévyová. Podporu spoločnému zákonu tak napokon vyslovili len laboranti a fyzioterapeuti.

Podľa ministerky Zvolenskej štvrtkové stretnutie so zástupcami profesijných a stavovských organizácií v zdravotníctve prinieslo výstupy s termínmi a obsahom, peniaze na zvyšovanie platov sa vraj v budúcnosti nájdu. "Peniaze raz určite budú, nie je naším cieľom, aby sme znížili to, čo sa nastavilo," skonštatovala ministerka. Ako dodala, podstatné je, aby sa ďalšie peniaze rozdeľovali spravodlivo. "Aby pri ďalších prípadných navýšeniach nedochádzalo k tomu, že miesto benefitu si odnášame nespokojnosť na pracovisku," uzavrela Zvolenská.

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov