Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestry odmietajú prenesenie kompetencií na asistentov

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek odmieta, aby sa nedostatok sestier a financií v zdravotníctve riešil zmenou vzdelávania a posilnením kompetencií zdravotníckych asistentov.

BRATISLAVA 13. septembra (SITA) - Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) odmieta, aby sa nedostatok sestier a financií v zdravotníctve riešil zmenou vzdelávania a posilnením kompetencií zdravotníckych asistentov. Snahy o prenesenie kompetencií zo sestier na asistentov považuje za neprípustné. Komora tak reagovala na zmeny, ktoré mala presadiť Asociácia stredných zdravotníckych škôl v spolupráci s ministerstvami zdravotníctva a školstva v Štátnom vzdelávacom programe pre odborné vzdelávanie na stredných zdravotníckych školách.

"Ide o priamy zásah do výkonu regulovaných, autonómnych povolaní sestra a pôrodná asistentka a k porušovaniu prístupových dohôd Slovenska pri implementovaní smerníc EÚ do právnych predpisov upravujúcich vzdelávanie a výkon týchto povolaní," konštatuje sa vo vyhlásení komory. SKSaPA prízvukuje, že výkony ako odber krvi, aplikácia vnútrosvalových injekcií, podávanie liekov, príprava pomôcok, podávanie kyslíka či zhotovovanie EKG záznamu sú vysoko špecializované a patria výhradne do kompetencie sestry. "Pri porovnaní vzdelávania sestry a zdravotníckeho asistenta absentujú mnohé predmety, ktoré sú nevyhnutným predpokladom výkonu povolania," uvádza SKSaPA.

Komora očakáva, že zmenami dôjde k degradácii sestier do pozície zdravotníckych asistentov s tým, že aj naďalej budú nútené vykonávať činnosť sestry. "Opakovane upozorňujeme kompetentné ministerstvá, že nie je možné takouto formou zasahovať do výkonu regulovaných a autonómnych povolaní, a tým priamo ohrozovať bezpečnosť verejnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti," vyhlásila SKSaPA.

Ministerstvo zdravotníctva podľa hovorkyne Zuzany Čižmárikovej nezvyšuje kompetencie zdravotníckeho asistenta, iba rozširuje možnosti vzdelávania. "Ide o manuálne zručnosti asistentov, ktoré je naozaj nevyhnutné nadobudnúť na strednej zdravotnej škole," uviedla.

 

© 2012, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Archív článkov