Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestry v podávaní hromadných výpovedí podporujú fyzioterapeuti

Kategória: Spravodajstvo

Fyzioterapeuti podporujú sestry a pôrodné asistentky v podávaní hromadných výpovedí. 

Bratislava 1. decembra (TASR) - Fyzioterapeuti podporujú sestry a pôrodné asistentky v podávaní hromadných výpovedí. Bezmocnosť zdravotníkov si podľa nich netreba interpretovať ako konanie proti pacientom.
      "Za súčasnú situáciu v zdravotníctve nenesú zodpovednosť zdravotníci, ale ministerstvo zdravotníctva," uviedla v písomnom stanovisku prezidentka Slovenskej komory fyzioterapeutov Eva Solčániová. Myslí si, že ministerstvo nebolo schopné prijať zákonnú normu, ktorá by prehľadne určovala výšku minimálneho ohodnotenia zdravotníckeho pracovníka. Dlhé roky bolo tiež podľa nej nečinné.
      Zabezpečiť spravodlivé ohodnotenie tým, že minister zdravotníctva odstúpi, nepovažuje Solčániová za správne. "Je to iba gesto a nemá skutočnú oporu pre jednotlivých zdravotníkov na spravodlivé odmeňovanie v zákone," konštatovala.
      Fyzioterapeuti vyzvali prezidenta SR Andreja Kisku, aby zákon, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy, nepodpísal. Musí byť zmenený tak, "aby zodpovedal spravodlivým požiadavkám zdravotníckych pracovníkov na spravodlivé ohodnotenie podľa vzdelania, náročnosti práce a odbornej praxe". Požiadavku majú aj na vládu SR. Chcú, aby obnovila rokovania s predstaviteľmi stavovských organizácií a hľadala skutočné riešenie situácie.
      Sestry sú nespokojné so zákonom o odmeňovaní zdravotníkov. Minulý týždeň ho schválil parlament, účinnosť má od budúceho roka. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. Trvajú na tom, aby zákon platil nielen pre sestry v nemocniciach, ale aj pre tie v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb či kúpeľoch. Chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a tiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.
      Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) v nedeľu (29.11.) počas relácie RTVS o 5 minút 12 povedal, že zdravotníkov si váži a neignoruje ich. Ak by mal ale splniť ich aktuálne požiadavky, stálo by to 200 miliónov eur, na čo nie sú peniaze.
      Štát im v rámci riešenia ich platov ponúka 55 miliónov eur, rozdelia sa medzi zdravotníkov v nemocniciach. "Ich prvotné požiadavky som splnil, začali ich však navyšovať," uviedol Čislák. Podľa neho pôvodne žiadali, aby mali taký istý zákon ako lekári, aby platil pre všetkých zdravotníckych pracovníkov a pre všetky ústavné zdravotnícke zariadenia. Ostatné požiadavky, napríklad tie od sestier, označil Čislák za navýšené. Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká mu však oponovala, že požiadavku o zohľadnení praxe v mzdách mali už v roku 2013, keď bola vo funkcii Zuzana Zvolenská.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.