Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Sestry vyzývajú vedenie komory na odstúpenie

Kategória: Spravodajstvo

Na internete je petícia, ktoré vyzýva vedenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, aby na najbližšom sneme nekandidovalo a odstúpilo.

BRATISLAVA 23. januára (SITA) - V Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) vládne napätá situácia. Na internete sa objavila petícia namierená proti vedeniu komory. Jej iniciátorky, nespokojné sestry, vyzývajú členov rady a predsedníčku kontrolného výboru, aby na nadchádzajúcom sneme komory nekandidovali vo voľbách na obdobie rokov 201 až 2018. "Žiadame aj okamžité odstúpenie, prípadne odvolanie prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Ivety Lazorovej a vyhlásenie nových volieb pre voľbu prezidenta a členov rady komory bez ich kandidatúry," uvádza sa v petícii. Pod petíciou nazvanou "Vedenie komory - zachráňte komoru, odstúpte, nekandidujte" je aktuálne takmer 200 podpisov. Kto je jej autorom, nie je zo zverejnených údajov známe.

Predkladatelia petície kritizujú vedenie pre nečinnosť a nekompetentnosť pri riešení požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek či nedostatočnú ochranu ich záujmov. Požadujú podanie podnetu na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, aby prešetril zrušenie ich zákona o mzdách či doriešenie petičných požiadaviek, ako je kontrola personálneho obsadenia a prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Signatári vyzývajú aj na vyvodenie zodpovednosti za pochybenie pri projekte hodnotenia sústavného vzdelávania, za ktoré komore hrozí, že bude musieť vrátiť cez dvestotisíc eur. Nespokojné sestry sa dožadujú aj toho, aby sa prešetrilo hospodárenie SKSaPA. 

Podľa iniciátorov petície nastal čas, aby do vedenia boli zvolení schopní ľudia, ktorým nebude ľahostajná budúcnosť sestier a pôrodných asistentiek a ktorí budú odhodlaní za ne bojovať. "Dosť bolo mlčania, nejednoty a neistoty, dosť bolo nekompetentnosti a neschopnosti vo vedení Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek!" vyzývajú. 

Jednou z podpísaných pod petíciou je aj bývalá prezidentka SKSaPA Mária Lévyová, ktorá z funkcie odstúpila v marci minulého roka. Tá odmieta, že by bola jej iniciátorkou. Pod petíciu dala svoj podpis podľa jej slov preto, že sa nestotožňuje s činnosťou terajšej rady a jej praktikami. "Organizácia má strašne veľa problémov svojich vnútorných, s ktorými sa musí v prvom rade vysporiadať, keď chce niečo dosiahnuť. Mne je veľmi ľúto, že sme pustili z rúk to, čo sme pustili," povedala Lévyová. Podľa nej je teraz potrebné sa zamyslieť, kam sa komora dostala a kam chce ísť. "Za posledný rok sa nedeje absolútne nič. Vybrať sa stanovať dva týždne pred schvaľovaním rozpočtu pred úrad vlády je už veľmi neskoro, ak si necháme celý rok utekať vlak," dodala Lévyová. 

Snem SKSaPA by sa mal konať koncom apríla tohto roka. Agentúra SITA oslovila aj prezidentku komory Ivetu Lazorovú.

© 2014, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.