Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

Slepote sa podľa očného lekára dá predísť

Kategória: Spravodajstvo

Ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus alebo šedý či zelený zákal môžu človeku spôsobiť stratu zraku.

Bratislava 9. októbra (TASR) – Ďalekozrakosť, krátkozrakosť, astigmatizmus alebo šedý či zelený zákal môžu človeku spôsobiť stratu zraku. Odborníci pritom upozorňujú, že až 80 percent všetkých prípadov, ktoré vedú k slepote, sa dajú včas a efektívne liečiť.
      „Dôležitá je však každoročná prevencia,“ poukázal očný chirurg a oftalmológ Peter Žiak pri príležitosti dnešného Svetového dňa zraku. Počas prehliadky pacient podstúpi vyšetrenie hodnoty vnútroočného tlaku, periférneho videnia dôležitého pre odhalenie glaukómu či vyšetrenie očného pozadia, ktoré ukáže zmeny v cievach a v oblasti zrakového nervu.
      Žiak upozornil, že hoci sa nárast počtu očných ochorení u ľudí pre prevenciu za posledných 20 rokov spomalil, ich celkový počet je stále alarmujúci. Najohrozenejšou skupinou majú byť deti a starší ľudia. „Ročne navštívilo oftalmologickú ambulanciu viac ako 12.000 nových pacientov s podozrením na výskyt glaukómu. Ale celkový počet sledovaných osôb s glaukómom vysoko presahuje 100.000 pacientov,“ zdôraznil.
      Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) pripomína, že najčastejším ochorením zraku je vo vyspelých krajinách vekom podmienená degenerácia makuly, ktorá ohrozuje najmä ľudí vo vyššom veku. Na prevenciu tohto ochorenia každoročne upozorňuje počas verejnej zbierky Biela pastelka a poskytuje bezplatné vyšetrenie očného pozadia.

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.