Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK by privítalo zavedenie DRG systému už v roku 2015

Kategória: Spravodajstvo

Podľa lekárskej komory jedine DRG môže vyvrátiť dojem, že zdravotníctvo je čierna diera.

BRATISLAVA 21. februára (SITA) - Slovenská lekárska komora (SLK) by privítala zavedenie DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) systému už v roku 2015. Stanovený termín, ktorý uvádza systém do života v roku 2016 považuje komora za hraničný. Podľa nej totiž jedine DRG môže vyvrátiť dojem, že zdravotníctvo je čierna diera. "Až jeho plné sfunkčnenie poskytne pravdivý obraz kvality manažovania jednotlivých nemocníc a tiež v plnej nahote odhalí, ktoré nemocnice realizujú koľko výkonov a poskytujú skutočne kvalitnú zdravotnú starostlivosť a ktoré sa na súčasnom nedokonalom systéme iba vezú," uvádza SLK vo svojom vyhlásení.

Prezident komory Marian Kollár oceňuje, že zavádzanie DRG sa posunulo a v najbližšom čase sa začne jedna z nevyhnutných fáz, a to vzdelávanie užívateľov systému. Zároveň však SLK prekvapila informácia, ktorá odznela na nedávnej konferencii Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) k zavádzaniu DRG na Slovensku, že systém sa musí prispôsobiť disponibilným zdrojom v zdravotnom systéme. Podľa komory je pritom podstatou DRG čo najobjektívnejšie kvantifikovať náklady nemocníc za uznané výkony, no zároveň predpokladá aj úhradu týchto reálnych nákladov. "Inak DRG nesplní svoju funkciu a Čierny Peter ostane stále v rukách nemocníc. Úhradu cez znížené koeficienty pozná slovenské zdravotníctvo aj v súčasnosti a vedie k neustálemu zadlžovaniu nemocníc," konštatuje komora s tým, že s takýmto modelom nemôže ona ani široká odborná verejnosť súhlasiť.

ÚDZS tento týždeň informoval, že školenie užívateľov systému DRG, ktoré je nevyhnutné pre jeho zavedenie, sa začne v apríli. Vzdelávať sa postupne budú lekári, sestry, menežmenty jednotlivých nemocníc a ďalšie odborne spôsobilé osoby. Školenia sa budú realizovať v dvoch etapách, prvá bude venovaná medicínskej problematike, druhá ekonomickej. V septembri by sa mal následne začať zber dát.
Podľa pôvodného harmonogramu mala byť pilotná verzia SK-DRG 1.0 pripravená na jar 2012, následne prevádzka DRG na úrovni zberu dát, ako aj vzdelávanie užívateľov systému sa malo začať od januára tohto roka. Úrad pre dohľad však zistil, že niektoré kľúčové komponenty systému nie sú dokončené, alebo sa práce na nich ani nezačali. Konkrétne malo ísť o preklad novej verzie Medzinárodnej klasifikácie chorôb 10, zoznam zdravotných výkonov a pravidlá kódovania. Toto vyjadrenie však dementoval bývalý riaditeľ Centra pre klasifikáciu Eduard Kováč, podľa ktorého všetko bolo pripravené načas a vzdelávanie užívateľov mohlo dokonca začať už v júli či októbri uplynulého roka, keby ministerstvo zdravotníctva ako riadiaci orgán projektu vzdelávania včas konalo.

Ešte v lete minulého roka predchádzajúce vedenie ÚDZS informovalo, že všetky kľúčové komponenty odovzdalo Riadiacemu výboru pre DRG s tým, že harmonogram je dodržaný a ostrá prevádzka DRG na úrovni zberu dát začne v roku 2013, pričom úhrady podľa nového systému začnú rok na to.

Po zavedení DRG systému volajú na Slovensku všetci účastníci trhu, SR je jedinou krajinou Európskej únie, ktorá DRG systém nemá zavedený. DRG zavádza platbu za skupiny diagnóz s podobnou klinickou a ekonomickou náročnosťou, nemocnice má motivovať k väčšej efektívnosti, zdravotné poisťovne zase vďaka nemu dostanú priestor na transparentnejšie alokovanie zdrojov.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.