Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK chce pre ambulancie viac peňazí

Kategória: Spravodajstvo

Slovenská lekárska komora požaduje od zdravotných poisťovní navýšenie zmluvných cien o desať percent v nadchádzajúcom roku.

BRATISLAVA decembra (SITA) - Slovenská lekárska komora (SLK) chce od zdravotných poisťovní viac peňazí pre súkromné ambulancie. Požaduje nárast zmluvných cien o desať percent. Rokovania začala v novembri, vyššie ceny chce od začiatku budúceho roka. Nateraz rokuje s dvoma zdravotnými poisťovňami, s najväčšou a najmenšou.

Podľa predsedníčky Zdravotného výboru SLK Zuzany Teremovej im Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) najprv ponúkla navýšenie cien o 3,5 percenta od prvého januára 2014 a následne od júla toho istého roku o ďalších 3,5 percenta, čo v celoročnom objeme predstavuje nárast o 5,25 percenta. Neskôr najväčšia zdravotná poisťovňa svoju ponuku mala zvýšiť na 4,4 percenta k tým istým dátumom, v celoročnom vyjadrení by tak išlo o navýšenie o 6,6 percenta. 

Úprava cenových podmienok s účinnosťou od začiatku budúceho roka sa mala týkať len všeobecnej ambulantnej starostlivosti, keďže VšZP v súčasnosti sieť špecializovanej ambulantnej starostlivosti prehodnocuje. "Rokovania budú pokračovať, veríme, že poisťovňa akceptuje odôvodnenosť nami predložených požiadaviek, a že rozdiel medzi požiadavkou SLK (10 %) a návrhom VšZP (6,6 %) sa zmenší," uviedla Teremová. Ako však dodala, chcú, aby sa ceny upravovali od začiatku nového roka ako v ambulanciách všeobecných lekárov tak i lekárov špecialistov. Samotná VšZP komentovala rokovania s komorou len stručne, zhodnotila, že pokračujú a o výsledkoch bude informovať po ich ukončení. 

SLK začalo diskusiu aj so zdravotnou poisťovňou Union, podľa Teremovej sa zatiaľ nedohodli. Ani Union sa nateraz k rokovaniam nevyjadruje. Zmluvy so súkromnými ambulanciami má platné v rozmedzí od konca tohto roka až po koniec nasledujúceho roka. 

S Dôverou majú ambulancie podľa Teremovej zazmluvnené ceny na dlhšie obdobie, SLK sa však chystá otvoriť rokovania aj s ňou a dohodnúť podmienky na obdobnej úrovni ako v ostatných zdravotných poisťovniach.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.