Portál určený zdravotníckym pracovníkom, právnikom a zamestnancom štátnych a verejných inštitúcií

Aktuality

SLK i SOZ chcú platbu za poistencov štátu 5,5 %

Kategória: Spravodajstvo

O výške platieb za poistencov štátu sa zatiaľ definitívne nerozhodlo. Ministerstvo zdravotníctva o budúcoročnom rozpočte stále rokuje.

BRATISLAVA 7. októbra (SITA) - Slovenskej lekárskej komore (SLK) sa nepozdáva navrhovaná mesačná platba za poistencov štátu na budúci rok. Tá by mala podľa prvého návrhu budúcoročného rozpočtu klesnúť z aktuálnych 33,44 eura na 32,22 eura. V ročnom vyjadrení by tak štát za svojich poistencov odviedol na verejné zdravotné poistenie o 78 mil. eur menej. Samotná komora navrhuje odvody za poistencov štátu na minimálnej úrovni 5,5 %, čo predstavuje mesačne 44,27 eura. Takáto výška podľa komory zodpovedá potrebám súčasného slovenského zdravotníctva.

Ako uviedol prezident SLK Marian Kollár, delegáti posledného snemu komory prijali skutočnosť, že platby štátu majú klesajúcu tendenciu s rozhorčením. "Tomuto stavu nepomôžu ani rôzne prepočty o náraste odvodov od zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov, pretože skutočnosť je taká, že väčšina malých živnostníkov položila živnosť a pribudli ešte medzi poistencov štátu," skonštatoval Kollár. Rovnaké percento za poistencov štátu požaduje aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ). V liste adresovanom poslancom NR SR pripomína veľkú zadlženosť nemocníc, pri schvaľovaní výšky platby ich preto žiada, aby pamätali na skutočné výdavky zdravotníckych zariadení. "Požadovaná čiastka zodpovedá cca 5,5-percentám z priemernej mzdy spred dvoch rokov. Bola by to garancia možnosti poskytnutia včasnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti obyvateľom - Vašim voličom," uvádza SOZ v liste. Navrhované zníženie platieb za poistencov štátu už kritizovali lekárske či sesterské odbory.

Rokovania o rozpočte by sa mali uzavrieť v najbližších dňoch. Do 15. októbra musí byť tento najdôležitejší zákon roka predložený do parlamentu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) o objeme peňazí na budúci rok s rezortom financií ešte stále vyjednáva. "Rokovania o rozpočte ešte nie sú ukončené, ako povedala pani ministerka snaží sa o to, aby bolo financií o niečo viac ako v tomto roku," uviedla hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková.

Prvý návrh budúcoročného rozpočtu počíta okrem nižších platieb aj s tým, že počet poistencov štátu sa zníži z tohtoročných 3 150 000 na budúcoročných 3 117 000. Preddavky na poistné platené štátom by tak v roku 2014 mali klesnúť v porovnaní s rozpočtom schváleným na tento rok o 4,65 percenta na 1,21 mld. eur.

Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac, sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v roku 2011 zase 32,16 eura a v minulom roku 32,02 eura. V súčasnosti platí štát za svojich poistencov 33,44 eura. Medzi poistencov štátu sa zaraďujú predovšetkým nezamestnaní, mamičky na materskej, nezaopatrené deti a dôchodcovia.

© 2013, Autorské práva SITA a.s. a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.